Şiddeti önlemede ulusal eylem planına ihtiyaç var

Abone ol

google news logo
Giriş20 Mayıs 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca düzenlenen "Aile Merkezli Koruyucu ve Önleyici Sosyal Politikalar" konulu 6. Aile Şurası sona erdi. Şuraya katılan Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy şiddeti önlemede ulusal bir eylem planına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Şiddeti önlemede ulusal eylem planına ihtiyaç var

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca düzenlenen "Aile Merkezli Koruyucu ve Önleyici Sosyal Politikalar" konulu 6. Aile Şurası sona erdi.

Şuranın kapanışında, komisyon başkanları sonuç bildirgelerini katılımcılarla paylaştı.

Bu kapsamda, Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy da şiddet, istismar ve bağımlılıkla mücadele komisyonunda görüşülen konulara ilişkin ortaya çıkan önerileri anlattı.

"Şiddeti önlemeye yönelik bir ulusal eylem planına ihtiyaç var"

Şiddet, bağımlılık ve istismarın birer bulaşıcı hastalık gibi görülüp o şekilde mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Atasoy, "Şiddet göstermeyen hiç göstermesin, şiddete uğramayan hiç uğramasın, istismar edilmemiş olan hiç istismar edilmesin, birini istismar ve ihmal etmeyen hiç etmesin. Benzer şekilde de herhangi bir maddeye veya olaya bağımlı olmayan hiçbir zaman olmasın. Bu, koruyucu hekimliğin başlıca hedefidir ve en kısa yoldan, en ucuz bir şekilde toplumu sağlıklı, güvenli bir geleceğe taşıyacak olan tekniktir" diye konuştu.

Şiddeti önlemeye yönelik ulusal eylem planına ihtiyaç olduğuna karar kıldıklarını anlatan Atasoy, istismar ve ihmalle mücadelede ailelerin bilgi eksiklileri olduğunu söyledi.

Gebe kadınlar doğum sonrası 2 yıl izlenmeli

Atasoy, özellikle gebe kadınların doğum sonrası iki yıl izlenmesi gerektiğine işaret ederek, ayrıca evden kaçan ve kaçırılan çocuklarla ilgili sağlıklı bilgi toplanması ve değerlendirilmesinin gerektiğini, buna uygun politikaların oluşturulması konusunda fikir birliğine vardıklarını kaydetti.

Bu konuda ellerinde sağlıklı ve güvenilir veri bulunmadığını dile getiren Atasoy, resmi makamların kayıp çocuklarla ilgili sosyal medya ve kitle iletişim araçlarını etkin biçimde kullanması gerektiğini ifade etti.

Kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından 500'e yakın kişinin katılımıyla yapılan ve 3 gün süren şurada, çocuklara karşı işlenen suçlarla mücadele de çok yönlü bir şekilde ele alındı.

Şurada, yaşlılık, engellilik ve süreğen hastalıklar, çocuk, ergen ve gençlik, şiddet, istismar ve bağımlılıkla mücadele, aile ve evlilik danışmanlığı ve rehberliği, aile eğitimleri, internet ve iletişim teknolojilerinin toplumsal etkileri tartışıldı.