Sosyal ayrımcılığa eleştirel bakış…

Abone ol

google news logo
Giriş02 Mart 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Sosyal ayrımcılığa eleştirel bakış…

Dünyanın birçok ülkesinde dil, din, renk, etnisite ve cinsiyet gibi farklılıklar temelinde oluşan sosyal ayrımcılığa karşı bir araya geldiler. Singapur Milli Üniversitesi, Tahran Üniversitesi ve Malaya Kuala Lumpur Üniversitesi öğrencileri, Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ile sosyal ayrımcılığı eleştirel bir perspektifte değerlendirdi.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sosyoloji Bölümü ve Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Singapur Milli Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Syed Farid Alatas önderliğinde anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Tahran Üniversitesi, Singapur Milli Üniversitesi (NUS) ve Malaya Kuala Lumpur Üniversitesi öğrencileri Üsküdar Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Sosyal ayrımcılığa eleştirel bakış… 2

Çin, Malezya, İran ve Singapur’un aralarında bulunduğu 20’nin üzerinde öğrenci grubu ilk olarak Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile bir araya geldi.

Öğrencileri Senato toplantı salonunda kabul eden Tarhan öğrencilerle bir süre görüştü. Üniversite olarak Postkolonyal çalışmaları önemsediklerini vurgulayan Tarhan, Ortadoğu coğrafyasında şiddet ve Müslümanlığın bir arada sunulmasının kendilerine sorumluluk yüklediğini söyledi.

Nörobilimi önemsediklerinin altını çizen Tarhan, bu konuda bilimsel çalışmalar yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Rektör Tarhan ile görüşen öğrenciler daha sonra Kuleli Salonunda gerçekleştirilen uygulamalı çalışmaya katıldı.

Dünyanın birçok ülkesinde dil, din, renk, etnisite ve cinsiyet gibi farklılıklar temelinde oluşan sosyal ayrımcılık konusunda farkındalığı artırmak ve empati geliştirmek üzere tasarladıkları uygulamalı çalışmayla öğrenciler, sosyal bilimleri de kapsayan verimli bir tartışma gerçekleştirdi.

Sosyal ayrımcılığa eleştirel bakış… 3

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu ve Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.  Doç. Dr. Merve Kavakçı İslam, Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebulfez Süleymanov’un da yer aldığı çalışma sonrasında Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ve misafir öğrenciler kendi ülkeleri ve kültürleri bağlamında sosyal ayrımcılık konusunu eleştirel bir perspektifle değerlendirdi.