Sosyal hizmette 3 ihtiyaç!

Abone ol

google news logo
Giriş05 Ocak 2017
Güncelleme10 Nisan 2023
0
Sosyal hizmette 3 ihtiyaç! 

Son yıllarda artan kentleşme ve kentleşmeyle gelen sorunlar, ülkemizde sosyal hizmete ihtiyaç duyan kişi sayısındaki artışı beraberinde getirirken yalnız hizmet ya da bu alanda çalışacak profesyonellere değil, profesyonelleri yetiştirecek akademik kadroya da ihtiyacı gündeme getirdi.

Sosyal hizmette 3 ihtiyaç! 2Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Programı ihtiyaç duyulan bu talebi en doğru şekilde dolduran içeriğiyle karşılıyor.

Davranış bilimleri ve sağlık alanında eğitim veren Üsküdar Üniversitesi, Türkiye'nin bu alandaki güçlü akademik kadrosuyla sağlık bilimlerindeki kalitesini ve deneyimini bu programa da taşıyor.

Sağlık bilimleriyle bağlantılı diğer dallardan da faydalandıklarını ifade eden Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Barış, multidisipliner yaklaşımla geleceğin parlak sektörüne nitelikli uzman yetiştirdiklerini kaydetti. Barış şu değerlendirmelerde bulundu.

Akademisyen sayısı halen yetersiz

Artan personel ihtiyacı sadece lisans düzeyinde çalışacak sosyal hizmet uzmanlarıyla sınırlı değil. Lisansüstü eğitim ile çeşitli sosyal sorun alanlarında (sosyal yardımlar, alternatif çocuk bakım koruma hizmetleri, suça sürüklenen çocuklar, çocuk ihmal ve istismarı, aile içi şiddet vb.) uzmanlaşmış eleman ihtiyacının daha da artacağını ön görüyoruz. Halen sosyal hizmet alanında mevcut akademisyen sayısının, açılan sosyal hizmet bölümlerinin akademik kadro ihtiyaçlarını karşılayamadığı ortada. Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Programı ile bütün bu ihtiyaçların karşılanmasını hedefliyoruz. Üsküdar Üniversitesi merkezi lokasyonlarıyla profesyonellerin sorun alanlarına ulaşması, araştırma ve iş birliği açısından önemli avantaj teşkil ederken, akademik açıdan da başarılı çalışmalara aday.

Amaç kaliteyi arttırmak

Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Programı ile günümüzün ve geleceğin gözde çalışma alanlarında nitelikli uzman sayısını artırmayı amaçladıklarını kaydeden Barış, bilim dünyasına sosyal hizmetler alanında çalışan; ülkenin ve toplumun ihtiyaçlarına duyarlı ve vizyon sahibi akademisyenler kazandırmak da en önemli hedefleri arasında bulunduğunu sözlerine ekledi.