Sünnet için ideal yaş nedir?

Abone ol

google news logo
Giriş24 Haziran 2022
Güncelleme18 Mart 2023

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, sünnet operasyonuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sünnet için ideal yaş nedir?

Sünnet için ideal dönemin 1 – 6 ay arası bebeklik döneminde olduğunu kaydeden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, “Sünnet her yaşta olabilmekle beraber en ideali 1 ile 6 ay arasıdır çünkü bu dönemde yara iyileşme en hızlıdır. Çocuk 2 yaşına gelene kadar lokal anesteziyle sünnet yapılabilir. 2 - 6 yaş arasındaki çocuklar psikolojik olarak en fazla etkilenebildiklerinden dolayı lokal anestezi değil, genel anestezi altında sünnet önerilir. 6 yaş sonrasında ise çocuğun psikolojisine göre anestezi seçilebilir.” diye konuştu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, sünnet operasyonuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Op. Dr. A. Murat Koca, sünnet operasyonunu “erkek cinsellik organı olan penisin ucunu örten derinin alınmasıyla penis başının açığa çıkarılması” olarak tanımladı.

Sünnetin dini veya kültürel nedenlerle Müslümanlık, Yahudilik gibi dinler ve kültürde özellikle küçük yaşlarda erkek çocuklarda uygulandığını kaydeden Op. Dr. A. Murat Koca, “Türk kültüründe ise sünnet dini ve geleneksel bir görev olarak görülmektedir.” dedi.

Birçok toplumda görülen gelenekleştirilmiş bir müdahale…

Sünnetin tarihçesine de değinen Op. Dr. A. Murat Koca, “Sünnet pek çok toplumda görülmektedir. Geçmişi MÖ 2400'e kadar dayanmaktadır. Sünnet işlemi Musevilik’te bir zorunluluk olmakla beraber İslamiyet’te ise sağlık için yapılması önerilen ve bazı Hristiyan topluluklarda gelenekleştirilmiş bir müdahaledir.” dedi.

Tıbbi gereklilik ve dini sebeplerle yapılıyor

Sünnetin tıbbi gereklilik ve dini sebepler olmak üzere iki nedenle yapıldığını kaydeden Op. Dr. A. Murat Koca, “Sünnet fimosis denilen, penis ucu derisinin darlığı nedeniyle de yapılmaktadır. Sünnetlilerde bazı iltihap durumlarının daha az görüldüğü, darlığın ortadan kaldırıldığı ve erken boşalma sorununa yardımcı olabileceği üzerine pek çok çalışma vardır.” dedi. 

Sünnet için en ideal yaş nedir?

Sünnet için en ideal dönemin 1 ile 6 ay arasındaki dönem olduğunu kaydeden Op. Dr. A. Murat Koca, “Sünnet her yaşta olabilmekle beraber en ideali yaş 1 ile 6 ay arasıdır çünkü bu dönemde yara iyileşme en hızlıdır. Çocuk 2 yaşına gelene kadar lokal anesteziyle sünnet yapılabilir. 2-6 yaş arasındaki çocuklar psikolojik olarak en fazla etkilenebildiklerinden dolayı lokal anestezi değil, genel anestezi altında sünnet önerilir. 6 yaş sonrasında ise çocuğun psikolojisine göre anestezi seçilebilir.” diye konuştu.

Sünnet öncesinde psikolojik hazırlık gerekiyor

Sünnet öncesinde çocuğun psikolojik olarak hazırlanmasının da çok önemli olduğunu kaydeden Op. Dr. A. Murat Koca, “Zorlayarak ve korkutarak değil, güzellikle ve örnekler vererek, çocuk büyük bir insanmış gibi kabul edilerek sünnet anlatılmalıdır.” dedi.

İlk bir haftaya dikkat!

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi yaranın iyileşme sürecinin 15 ile 20 gün arası olduğunu kaydeden Op. Dr. A. Murat Koca, “Bu dönemde ilk 1 hafta en önemli iyileşme dönemidir ve hassasiyetler daha fazla olabilir. Eğer dikişli sünnetse emilebilen dikiş atıldığından dikiş alınmasına ihtiyaç yoktur. Sünnet sonrası düzenli pansuman yapılmalı ve ağrı için gerektiğinde ilaç alınmalıdır. Hızlı iyileşme için bakım ve iyi beslenme çok önemlidir. Hijyene dikkat edilmelidir.” diye konuştu.