Tea Talks’un bu haftaki konuğu yazar Nedret Arsanel’di.

Abone ol

google news logo
Giriş23 Aralık 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Tea Talks’un bu haftaki konuğu yazar Nedret Arsanel’di.

Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi PAMER'in organize ettiği Tea Talks’un bu haftaki konuğu Yeni Şafak Gazetesi yazarı Nedret Arsanel’di. Dış politika uzmanı olan gazeteci yazar Arsanel, gündeme dair önemli tespitlerde bulunurken, “Derimizin içine kadar nüfuz etmiş örgütle karşı karşıyayız” dedi. 

‘Küresel Düzenden Önce Değişen Müessen Nizam’ başlıklı bir konuşma yapan Nedret Arsanel, Rus büyükelçiye düzenlenen suikast özelinde Türkiye’nin Rusya, Suriye, ABD ve AB ile olan ilişkilerine değindi.

Kriz çok kısa sürede çözüldüTea Talks’un bu haftaki konuğu yazar Nedret Arsanel’di. 2

Rus büyükelçinin ülkenin başkentinde bir polis memuru tarafında vurulmasını büyük bir kriz olarak niteleyen Arsanel, bu olayda en dikkat çekici unsurun; krizin 90 dakika gibi kısa bir sürede aşılması olduğunu söyledi.

Derimizin içine kadar nüfuz etmiş örgütle karşı karşıyayız!

Arsanel; “Putin’e sunulan raporda suikastin 15 Temmuz sonrası başlayan süreçle bağlantılı olduğu iletildi ve bu olayın iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vermeyeceği yönünde açıklamalar yapıldı. Bu çok önemli bir konudur. Diğer yandan emniyet teşkilatında görevli bir polis memurunun bir suikast düzenlemesi gösteriyor ki, yıllarca derimizin içine kadar nüfuz etmiş bir örgütle karşı karşıyayız. Bu aynı zamanda ABD’nin ne boyutta içimize sızdığını gösteriyor. Dünya üzerinde ABD’nin bu kadar içine girdiği bir başka ülke yoktur.” dedi.
Uluslararası siyasette yeni açılara ihtiyacımız olduğunu ama bunun da yetmediğini yepyeni bir göze de ihtiyaç duyduğumuzu vurgulayan Yeni Şafak yazarı Arsanel, Türkiye siyaseten ve ekonomik olarak bağımsız olabilme çabasının acılarını çekiyor, dedi.
Bu zamana kadar Dünya’nın her yerine uzanan, Rusya ve AB ile sürekli karşı karşıya gelen ABD’nin, Trump başlayacağı yeni dönemde biraz daha içe dönük bir politika izleyebileceğinin altını çizen Arsanel, İngiltere’nin AB’den çıkışıyla ABD-AB ilişkilerinin de farklı bir yöne kayabileceğini vurguladı.

Arsanel, İngiltere ve İsrail’in ABD için özel bir yeri olduğunu, üç ülke arasında farklı bir diyalog olduğuna da değindi.

Yeni Şafak yazarını PAMER Müdürü Doç. Dr. Merve Safa Kavakçı ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Baydur da ilgiyle takip etti.

Tea Talks’un bu haftaki konuğu yazar Nedret Arsanel’di. 3