Tess Gerittsen Üsküdar Üniversitesi’ne geliyor

Abone ol

google news logo
Giriş30 Ekim 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Korku-tıbbi gerilim türündeki kitapları ile tanınan Tess Gerritsen, 11 Kasım’da Üsküdar Üniversitesi’nde Prof.Dr. Sevil Atasoy ile birlikte bir söyleşi yapacak.

 

Kitapları dünyanın pek çok ülkesinde çok satanlar listesinde yer alan polisiye, korku, tıbbi gerilim türü yazarı Tess Gerritsen, Üsküdar Üniversitesi’ne geliyor.

Kaleme aldığı Rizzoli ve Isles serisinden yararlanılarak yapılan Rizzoli&Isles dizisi ülkemizde ilgiyle izlenen, korku-tıbbi gerilim türündeki kitaplarıyla da Türk kitapseverler tarafından tanınan Tess Gerritsen, 11 Kasım 2014 Salı günü saat 14.00 ile 17.00 arasında Üsküdar Üniversitesi’nde olacak.

Prof.Dr. Atasoy ile birlikte söyleşi yapacaklar

Tess Gerritsen, Üsküdar Üniversitesi Şiddet ve Suçla Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezi (ŞİDAM) Müdürü ve rektör danışmanı Prof.Dr. Sevil Atasoy ile beraber üniversitede bir söyleşi de yapacak.

Gerritsen ve Prof.Dr. Atasoy, ‘Romanlarım için nereden ilham alıyorum?’ ‘Hikayeler için bu fikirler nasıl doğuyor?’, ‘Romanlara bilim ve adli tıp nasıl dahil edilebilir?’ ve ‘Farklı konularda araştırmalarımı nasıl yapıyorum?’ konularında söyleşi yapacak. Ünlü yazar, ayrıca genel olarak yazma süreci ve yayınlatma süreci ile ilgili konularda öğrencileri aydınlatacak.

Söyleşinin ardından Prof.Dr. Sevil Atasoy ve Tess Gerritsen, birlikte kitaplarını imzalayacaklar.

Korku-gerilim edebiyatının kraliçesi

Tess Gerritsen, 1953 yılında Kaliforniya’da doğdu. Stanford Üniversitesi’nde antropoloji konusunda lisans eğitimi aldıktan sonra Kaliforniya Üniversitesi’nde tıp bölümünü tamamladı. İlk kitabını doktorluk yaparken, doğum iznine ayrıldığı sırada yazan Gerritsen, yazarlık hayatına alışılmışın dışında bir başlangıç yaptı. Çıkarttığı ilk tıbbi gerilim romanıyla New York Times listelerine hızlı bir giriş yapan yazar, listelerin üst sıralarından inmeyen kitaplarıyla aldığı ödüller sayesinde tüm dünyada sağlam bir yer edindi.  Eleştirmenler ve okuyucular tarafından ‘korku-gerilim edebiyatının kraliçesi’ olarak nitelendirilen Gerritsen’in kitapları 40 dile çevrildi ve dünya genelinde 25 milyondan fazla okura ulaştı. Kitaplarından uyarlanan Rizzoli & Isles adlı dizi, büyük bir izleyici kitlesine ulaştı. Başarılı hekimlik hayatını bırakıp tüm zamanını yazmaya adayan Gerritsen, Amerika Maine’de yaşıyor.

Tess Gerritsen’in kitapları

 

Tıbbi Gerilim Kitapları

Romantik-Gerilim Kitapları

Bıçak Sırtı

Ruhundaki Zehirle Yüzleş

Kan Gölü

Gölgesizlerin Tutkulu Dansı

Gece Nöbeti

Aşk Ölümden Uyanıştır

Rizzoli & Isles Serisi

Proje: Ölümcül Virüs

Çırak

Gölgesizlerin Tutkulu Dansı

İkiz Bedenler

Call After Midnight ( kısa bir süre içinde yayımlanıyor)

Günahkâr

 

Siliniş

 

Sona Kalan

 

*** Tess Gerritsen’in Rizzoli & Isles serisinden çıkacak DİE AGAİN kitabı İstanbul Kitap Fuarı öncesinde Martı Yayınları tarafından yayımlanarak okuyucularla buluşacak.

 

Prof.Dr. Sevil Atasoy

Prof. Dr. Sevil Atasoy 1949’da, İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun oldu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda biyokimya alanında uzmanlık ve tıp bilimleri doktorası yaptı, aynı dalda doçent ve profesör oldu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’ndaki öğretim üyeliğinin yanı sıra, 1980-1993 arasında Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi başkanlığını, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nün 1987-2005 yılları arasında müdürlüğünü yürüttü, biyokimya, kriminalistik ve kriminolojinin farklı  alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri verdi, tez danışmanlığı yaptı ve 2009’a kadar İstanbul Üniversite’sindeki öğretim üyeliğini sürdürdü.

BM Suç ve Uyuşturucu Ofisi UNODC, BM Narkotik Komisyonu CND, Avrupa Konseyi Pompidou Grubu, T.C. İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının farklı komisyonlarında görev yaptı. 2005-2009 arası, Hürriyet gazetesinde “Delil Avcısı” adlı sayfada haftalık adli bilim yazıları kaleme aldı, CNNTürk’te Suç ve Delil, HaberTürk’te Acayip İşler tartışma programlarını yaptı, Kanal D’de Okan Bayülgen’le birlikte sunduğu Muhabbet Kralı programı İsmail Cem En İyi Talkshow Programı ödülünü kazandı. Yine Kanal D’de, Kanıt adlı yüz bölüm süren polisiye dizinin konsept sahibi ve hikaye danışmanlığı ile sunuculuğunu üstlendi. Cardozo Hukuk Fakültesi’nde (New York) başlatılan Mağduriyet Projesi’nin Türkiye yürütücüsü, Kanıt Danışmanlık Tic. Ltd.  Şirketi ve onun yayın organı kriminal haber portalı khaber.com.tr’nin ortağı olan Sevil Atasoy’un, Doğan Kitap’tan yayınlanan “Labirent”, “Bu Ayak İzi Senin Dr. Watson”, “Karanlığa Yolculuk”, “Her Çikolata Yenmez”, “Kusursuz Cinayet Yoktur” ve “Yeraltındaki Melekler – Yerüstündeki Şeytanlar adlı popüler adli bilim kitapları bulunmaktadır.

2005-2010 arasında Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) üyeliği yapan Atasoy ve kurulun başkanlığını üstlendi. Halen Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı olan Sevil Atasoy, Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürlüğünü yürütmektedir.

 

Bilgi için: İletişim Ofisi Halkla İlişkiler Ajansı

Ayşegül Erben / aysegul.erben@iletisimofisi.com / 0212 324 80 17