Tıp öğrencilerine AŞK Paneli…

Abone ol

google news logo
Giriş01 Nisan 2013
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri alanında önemli isimlerin katılımıyla ‘Aşk’ konusunu masaya yatırdı. Düzenlenen panele Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı. Aşkın kimyasına ilişkin önemli bilgiler veren Tarhan, ben değil, biz duygusuyla hareket edilebildiği sürece aşkın çok daha uzun ömürlü olabileceğini söyledi.

Tıp öğrencilerine AŞK Paneli…

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü, Profesör Doktor Süleyman Engin Akhan, Prof. Dr. Ceyhun Oral, emekli edebiyat öğretmeni ve yazar Ersin Aybars ve doktor aynı zamanda da yapımcı olan Erol Köse’nin katılımıyla “AŞK” konulu bir panel düzenledi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Cem'i Demiroğlu Oditoryumu’nda gerçekleştirilen panele Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı.

Tıp öğrencilerine AŞK Paneli… 2

Tıp öğrencilerinin ağırlıkta olduğu panelde aşk her yönüyle masaya yatırıldı.

Öğrencilere aşkın psikolojisi ve kimyasına ilişkin bilgi veren Tarhan, aşkın her insanda eğilim olarak var olduğunu ancak sosyal öğrenmeyle öğrenilebildiğini söyledi. Aşkın beyine protein olarak yazıldığına dikkat çeken Tarhan, o nedenle aşık kişi maşuğu için kendini ateşe atabildiğini kaydetti.

Tutkulu aşkla birlikte beyinin ödül ceza sisteminin bozulduğuna vurgu yapan Tarhan, aşkın iyi ilişkinin sebebi mi, sonucu mu olduğunun da sorgulanması gerektiğini kaydetti. Aşkı cinselliğe ve sekse indirgemenin bedelinin taraflarca düşünülmesi gerektiğine dikkat çeken Tarhan, aşkın dörtte üçünü seks değil erotizm yani duygusal paylaşım olduğunu da hatırlattı.

Tıp öğrencilerine AŞK Paneli… 3

Ben değil biz algısında ilerleyen aşkların çok daha uzun ömürlü olduğunu ifade eden Tarhan, evlilikle birlikte bazı özgürlüklerden de tarafların taviz vermesi gerektiğini, sağlıklı evlilik için ise bunun şart olduğunu dile getirdi.