Toplumsal sorunların çözümünde Üniversiteler önemli

Abone ol

google news logo
Giriş04 Eylül 2013
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Avrupa Sosyologları 11’inci kez toplandı. İtalya’nın Torino kentinde buluşan 2 binin üzerinde akademisyen, “Kriz, Eleştiri ve Değişim” ana temasıyla bir araya geldi. Üsküdar Üniversitesin’den Doç. Dr. Abulfez Süleymanov’un  katıldığı kongrede Süleymanov, “Türkiye’de aile sorunlarına çözüm stratejilerin geliştirilmesinde üniversitlerin ve üniversite-sivil toplum kuruluşları  işbirliğinin yeri ve önemi” başlıklı sunum yaptı.

Toplumsal sorunların çözümünde Üniversiteler önemli

Avrupa Sosyoloji Derneği tarafından İtalya’nın Torino kentinde 28-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen kongreye Avrupanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 2 bin akademisyen katıldı. Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen kongre “Kriz, Eleştiri ve Değişim” ana teması ele alındı.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abulfez Süleymanov’un katıldığı kongrede Süleymanov katılımcılara “Türkiye’de aile sorunlarına çözüm stratejilerin geliştirilmesinde üniversitlerin ve üniversite-sivil toplum kuruluşları işbirliğinin yeri ve önemi” başlıklı bir sunum yaptı.  

Türkiye’de üniversitelerin aile sorunlarına çözüm stratejileri geliştirmede aktif  bir rol üstlendiklerini vurgulayan Doç. Dr. Süleymanov, özellikle son dönemlerde kurulan aile danışmanlık merkezleri gibi bilimsel-pratik çalışmalar yürüten kurumlar aracıyla  da bu sürece aktif katkı sağlandıklarını dile getirdi.

Üsküdar Üniversitesi’nin deneyimlerinden de bahseden Süleymanov, anket yöntemiyle yaptığı araştırmanın sonuçlarını da katılımcılarla paylaştı.

Küresel kapsamlı birçok toplumsal sorunların ele alındığı kongrenin sonunda  gerçekleşitirilen seçimlerle  Avrupa Sosyoloji Derneği (ESA)  kurullarının yeni yönetim yapısı de belirlendi.