Endonezya’dan genç doktorlar NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’ni ziyaret etti

Abone ol

google news logo
Giriş27 Şubat 2024

Üsküdar Üniversitesi Genç Doktor Değişim Programı, 19 – 24 Şubat tarihleri arasından gerçekleşti.
Endonezya Mataram Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden üç genç doktor NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ve Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni ziyaret etme fırsatı buldu.

Endonezya’dan genç doktorlar NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’ni ziyaret etti

19-24 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşen ziyarette Mataram Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden üç genç doktor Irfani Halimah Bharata, Ilma Fahira Basyir, ve  Humaira Azka Rusyda’da ilk gün Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur tarafından karşılandı.

Genç doktorlar Nöroloji, Psikiyatri ve Sinir Cerrahisi bölümünde nasıl eğitim gördüklerini deneyimlemek için NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'ne  yerleştirildiler.

Genç doktorlar 1 hafta boyunca NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ve Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki doktorların çeşitli günlük aktivitelerini takip etti. Her bölümde doktorların hastalarını muayene etmelerini, yatan hastaları takip etmelerini, polikliniklerde kalmalarını ve yeni hastaları muayene etmelerini takip ettiler.

Bununla da yetinmeyen genç doktorlara beyin cerrahisi ameliyatlarını gözlemleme fırsatı da verildi. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı Mustafa Bozbuğa, öğrencilerin karpal tünel salınımı ve boyun fıtığı ameliyatının stabilizasyonunu izlemelerine olanak sağladı. Öğrenciler, ayrıca profesörün spontan subaraknoid kanama ve beyin tümörleriyle ilgili vaka bazlı tartışmalarına da katıldılar.Öğrenciler, “Tıbbın üç klinik alanında kısa bir hafta staj yapmak benim için harika bir deneyimdi. Bu fırsat için çok minnettarım. İstanbul’da kaldığım süre boyunca yeni şeyler öğrendim. Kültür, dil, hastalık görülme sıklığı ve hastaların şikâyetleri, hastane yaşamı, sağlık sistemi farklılıkları. Doktorlar ve personel bize çok iyi davrandılar. Beyin cerrahisi bölümünde çok sayıda bel fıtığı ve bel ağrısı vakası gördük. Kronik baş ağrısı ve görme bozukluğu (diplopi) şikayetiyle gelen bir hasta da gördük. MR sonucunu gördükten sonra kendisine menenjiyom teşhisi konuldu ve tümörün tamamen çıkarılması için kraniyotomi ameliyatı yapılması planlandı. Mustafa Bozbuga hocamız, Mataram'da bulduğumuz beyin tümörleri başta olmak üzere ilginç beyin cerrahisi vakalarını anlattı. Ayrıca kendisinden nöroşirürji alanında pek çok ilginç vaka duyduk. Hipofiz adenomu ve omurilik tümörü gibi daha önce görmediğimiz nadir beyin tümörlerine sahip hastaları görme şansımız oldu. Dili anlamak biraz zor olsa da doktorlar karşılaştığımız her vakayı açıklama nezaketinde bulundular. Bizim için harika bir deneyimdi. İstanbul'da genç doktorlar olarak bir hafta geçirebildiğim için çok minnettarım. Zaman çok hızlı geçiyordu ve keşke burada daha uzun süre kalabilseydik.” şeklinde görüşlerini dile getirdiler.