Güvenlik için ölç, kontrol et ve düzelt

Abone ol

google news logo
Giriş09 Mayıs 2013
Güncelleme10 Nisan 2023

Üsküdar Üniversitesi “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” çerçevesinde “ İş Güvenliği, İş Sağlığı ve Çevre Sağlığı Konferansı”na ev sahipliği yaptı.

uskudar universitesinden haberler  Güvenlik için ölç, kontrol et ve düzelt Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Sabuncu tarafından gerçekleşen konferansta “İş Güvenliği, İş Sağlığı ve Çevre Sağlığı Kavramları; Yönetim Sistemleri, Eğitimleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG)’nin ülkemizde ve Dünyadaki Gelişimi” konuları ele alındı.

Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta iş sağlığı ve güvenliği alanındaki çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, yaptığı sunumda güvenlik için öncelikle risklerin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekerek bu nedenle konuyla ilgili uzmanlaşmanın önemine değindi.

Sabuncu konuşmasında “Sanayileşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte çalışan kişilerin sağlığı ve güvenliği ön plana çıkarken önceleri küçük görünen problemler iş verimini ve işletmeleri daha fazla etkilemeye başladı.  Avrupa Birliği uyum yasalarına göre en az 50 işçi çalıştıran işletmelerde iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının bulundurulması zorunluluğundan dolayı bu branş istihdam imkanları yüksek, geleceğin en parlak mesleklerinden bir tanesi olacak. Bu alanda hem uzman yetiştirmek hem de danışmanlık vermek için üniversitelere çok büyük görevler düşüyor. İş güvenliği eğitimleri tamamen meslekidir.  Çalışanın sağlığı ve güvenliği ise temel hedeftir. Alanları çok iyi ayırmak ve bu alanlara uygun uzman yetiştirmek gerekmektedir” dedi.