Magazin Haberciliği konuşuldu…

Abone ol

google news logo
Giriş19 Aralık 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Magazin Haberciliği konuşuldu…Üsküdar Üniversitesi öğrencilerine yönelik her hafta düzenlenen Üniversite Kültürü dersleri kapsamında bu hafta İletişim Fakültesi’nin konuğu Nurettin Soydan’dı. Magazin basının tecrübeli ismi Soydan öğrencilere “Medya ve Magazin” konusunda mesleki tecrübelerini paylaştı.

Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda Öğretim görevlisi Yaşar Gürsoy’un moderatörlüğünde bu hafta magazin konusu ele alındı.

Magazinin aslında hayatın tam içinde olduğu vurgusu yapılan söyleşide, 90’lı yıllardan günümüze kadar yapılmış magazin programlarının kısa örnekleri öğrencilere sunularak değişiklikler anlatıldı.

Toplumun magazin haberlerinden etkilendiğine dikkat çeken Soydan, ülkemizde “Televole” ile magazin programlarının yer edinmeye başladığını bu alanda iş yapımının bu programla daha da popülerleşmeye başladığını söyledi.

Özel hayat kavramının kişilerin izni ve kuralların gerekliliği dâhilinde belirlendiğini belirten Soydan, yurt dışında ve yurt içinde bu kavramın işleyişini de öğrencilerle paylaştı.

Magazin haberciliği hakkındaki tüm birikimini, bu habercilikte olması gereken unsurları, yapılan haberlerin analizlerini ve sunumu hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları tek tek öğrencilere anlatan Soydan, öğrencilerin sorularına da cevap verdi.