Prof. Dr. Haydar Sur: “Cinsellik konuşmak utanılacak bir olgu değil”

Abone ol

google news logo
Giriş25 Nisan 2017
Güncelleme10 Nisan 2023
0Prof. Dr. Haydar Sur: “Cinsellik konuşmak utanılacak bir olgu değil”Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonu Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin Ebelik Haftası kapsamında düzenlediği “Güvenli Cinsellik” seminerine ev sahipliği yaptı. Prof. Dr. Haydar Sur “Cinsellik konuşmak utanılacak bir olgu değil, aksine konuşulmaması bazı şeylerin yanlış öğrenilmesine ve hastalıklara yol açabilecek büyük bir tehlike” dedi.Prof. Dr. Haydar Sur: “Cinsellik konuşmak utanılacak bir olgu değil” 2
 
Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur’un açılış konuşmasıyla başlayan programın diğer konuşmacıları Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Ergoterapi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin, Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güler Cimete ve Üreme Sağlığı Eğitimcisi Nurşen Kambur’du.

Prof. Dr. Haydar Sur’un “cinsellik konuşmak utanılacak bir olgu değil, aksine konuşulmaması bazı şeylerin yanlış öğrenilmesine ve hastalıklara yol açabilecek büyük bir tehlike” cümleleri ile başlayan seminer de Sur, cinsellikle ilgili konuların ehli kişilerle dinen de bilimsel olarak da konuşulması gerektiğinin üzerinde durdu.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Ergoterapi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin kadınların ve erkeklerin genital sistem anatomisi üzerinde durarak çalışma sistemlerinden ve farklılıklarından bahsetti. Erkek sisteminde işlerin biraz daha basit, kadınların sistemininse oldukça komplike olduğuna değinen Ertekin, sünnetli erkeklerin daha sağlıklı olduğunu hatta sünnetli erkeklerin eşlerinin de sağlık açısından daha güvende olduğunu açıkladı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güler Cimete, “cinsel ilişki sorumluluk isteyen bir deneyimdir ” dedi.  Nurşen Kambur da gebelikten korunma yolları ve güvenli cinsel ilişkiye dair bilgiler verdi.

Prof. Dr. Haydar Sur: “Cinsellik konuşmak utanılacak bir olgu değil” 3