Tatilin bitmesiyle depresyon hissi artıyor!

Abone ol

google news logo
Giriş24 Haziran 2024

Uzun bir bayram tatilinin ardından çalışanlar işbaşı yaptı. Tatil dönüşü kendinizi keyifsiz, yorgun, bitkin hissediyor, uykusuzluk ve iştahsızlıktan şikayet ediyorsanız ‘Tatil Dönüşü Sendromu’ yaşıyor olabilirsiniz.

Tatilin bitmesiyle depresyon hissi artıyor!

“Tatil Dönüşü Sendromu”nun, kişinin tatilin rahatlatıcı etkisinden çıkıp tekrar iş veya günlük yaşamın koşturmacasına dahil olma sürecinde ortaya çıktığını ifade eden Uzman Klinik Psikolog Sena Kalaz, bu sendromun birkaç gün ila birkaç hafta sürebileceğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sena Kalaz, ‘Tatil Dönüşü Sendromu’ hakkında bilgi verdi.

Günlük rutinlerine geri dönmede zorluk yaşayanlarda görülüyor

‘Tatil Dönüşü Sendromu’nun, bireylerin tatilin sona ermesiyle birlikte yaşadıkları fiziksel ve duygusal belirtilerle karakterize bir durum olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sena Kalaz, “Bu sendrom, tatil boyunca gevşeme ve dinlenme modunda olan kişilerin, günlük rutinlerine geri dönmek ve normal yaşamlarına uyum sağlamak zorunda kalmaları durumunda ortaya çıkar.

Tatilden dönmek, tatil modundan iş ve sorumluluklarla dolu günlük yaşama geçiş yapmayı gerektirir. Tatil sürecince biriken e-postalar, yapılacak telefon görüşmeleri göz önüne alındığında bireylerin tatil dönüşü sendromu yaşamalarına neden olabilir. Bu sendrom anksiyete, stres, motivasyon kaybı, uyku problemleri ve konsantrasyon eksikliği gibi belirtilerle tariflenebilir. Tatil dönüşü sendromu, kişinin tatilin rahatlatıcı etkisinden çıkıp tekrar iş veya günlük yaşamın koşturmacasına dahil olma sürecinde ortaya çıkar ve genellikle birkaç gün ila birkaç hafta sürebilir.” dedi.

Sıkça motivasyon kaybı oluyor

Tatil dönüşü sendromu yaşayan kişilerde duygusal ve fiziksel belirtilerin oldukça çeşitli olabileceğini dile getiren Uzman Klinik Psikolog Sena Kalaz, “Duygusal olarak, kaygı ve stres, günlük rutine dönme ve iş/ okula geri dönme zorunluluklarıyla bağlantılı olarak artabiliyor. Motivasyon kaybı da sıkça görülüyor; tatil sonrası tekrar iş veya günlük aktivitelere odaklanma isteksizliği olarak kendini gösterebiliyor. Ayrıca, tatilin sona ermesiyle depresyon hissiyatı da artabiliyor, tatil modundan çıkma ve günlük yaşamın sorumluluklarıyla yüzleşmeyle ilişkilendirilebiliyor.” diye konuştu.

Uyku problemleri sıkça görülüyor

“Tatil Dönüşü Sendromu”nun fiziksel olarak artan yorgunluk ve halsizlik hissiyle ilişkilendirildiğini vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog Sena Kalaz, “Dinlenme ve gevşeme sürecinden sonra tekrar normal yaşama dönmek zor olabiliyor. Uyku problemleri de sıkça görülüyor; tatilden dönüşte uyku düzeninde bozulmalar ve uyku problemleri yaşanabiliyor. Bu, yeni bir zaman dilimine veya eski uyku alışkanlıklarına geri dönme çabasıyla ilişkilendirilebiliyor. Ayrıca, bazı kişilerde tatil dönüşü sendromu baş ağrısı, mide bulantısı, sindirim problemleri gibi fiziksel rahatsızlıklara neden olabiliyor. Stres ve duygusal değişikliklerin fiziksel sağlık üzerindeki etkileri bu belirtilerin görülmesine katkıda bulunabiliyor. Bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor ve bazıları daha belirgin olabilirken, diğerleri hafif seyredebiliyor.” dedi.

Gerçek dünyaya dönme süreci duygusal değişikliklere neden oluyor

“Tatil Dönüşü Sendromu”nun nedenlerinin oldukça çeşitli olduğunu da dile getiren Uzman Klinik Psikolog Sena Kalaz, “Tatil süresince stresten uzaklaşma ve rahatlama sonucunda gerçek dünyaya dönme sürecinde duygusal bir değişikliğe neden olabiliyor. Tatil modunun sona ermesi, iş veya okul gibi sorumlulukların tekrar ön plana çıkmasıyla duygusal zorluklara yol açabiliyor. Ayrıca, tatil sırasında alışılmadık uyku düzenleri veya zaman dilimleri biyolojik saatleri bozabiliyor ve dönüşte uyku problemlerine neden olabiliyor. İş veya okula dönüşle birlikte yeni yükler ve beklentilerin ortaya çıkması da stresi artırabiliyor. Ayrıca, tatil sırasında alışılmış beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının değişmesi, fiziksel ve duygusal sağlığı etkileyebiliyor. Bu faktörlerin bir araya gelmesi, tatil dönüşü sendromunun ortaya çıkmasına katkıda bulunabiliyor.” şeklinde sendromun ortaya çıkma nedenlerini anlattı.

Tatil dönüşü sendromunun etkilerini azaltmak için stratejiler…

Tatil dönüşü sendromunun etkilerini azaltmak için çeşitli stratejiler kullanılabileceğini de kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sena Kalaz, şöyle devam etti:

“Önceden plan yapmak, tatilden dönüşe hazırlıklı olmayı sağlayarak stresi azaltabilir. Yavaşça geri dönmek, tatilden döndükten sonra hemen günlük rutine tam olarak dönmemek ve yavaşça alışmak, uyum sürecini kolaylaştırabilir. Bu noktada iş veya okul gününden birkaç gün önce tatili sonlandırmak faydalı olacaktır. Uyku düzenine dikkat etmek, tatil sırasında oluşan uyku alışkanlıklarını düzene sokarak uyku problemlerini azaltabilir, bu yeni düzeni tatilin son günlerinde oluşturmaya çalışmak tatil dönüşünde işinizi kolaylaştıracaktır. Dinlenme ve kendi bakımına dikkat etmek, tatil dönüşünde dinlenmeye öncelik vermek, egzersiz yapmak ve stresle başa çıkmak için teknikler kullanmak duygusal ve fiziksel sağlığı destekleyebilir. Ayrıca, sosyal destek almak da önemlidir; tatil dönüşü sendromuyla başa çıkmak için arkadaşlarla veya aile üyeleriyle konuşmak, duygusal destek almak faydalı olabilir.”

Uzman Klinik Psikolog Sena Kalaz, bu stratejilerin, tatil dönüşü sendromunun etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve kişinin normal günlük yaşama tekrar uyum sağlamalarını kolaylaştırabileceğini sözlerine ekledi.