Üsküdar Üniversitesi 93. Yıl Dönümünde İstiklal Marşı’nı ve Akif’i konuştu

Abone ol

google news logo
Giriş18 Mart 2014
Güncelleme10 Nisan 2023

Üsküdar Üniversitesi, İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 93’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bir konferans düzenledi. Prof. Dr. Mustafa İsmet Uzun’un konuşmacı olarak katıldığı konferansta Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı yılları ve İstiklal Marşı konuşuldu. Uzun Akif’in İstiklal Marşını aşk ile yazdığını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi anlamlı bir etkinliğe imza attı. İstiklal Marşı’nın kabulünün 93’üncü yıl dönümünde “İstiklal Marşı ve Gençlik” başlıklı bir konferans düzenledi.

Üsküdar Üniversitesi 93. Yıl Dönümünde İstiklal Marşı’nı ve Akif’i konuştu

Tarihin Sesi Kulübü tarafından Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Uzun katıldı. İlginin yoğun olduğu konferansta Uzun, milli şairimizi Mehmet Akif Ersoy’u, Kurtuluş Savaşı yıllarını ve İstiklal Marşımızın hangi şartlarda yazıldığını anlattı.

Üsküdar Üniversitesi 93. Yıl Dönümünde İstiklal Marşı’nı ve Akif’i konuştu 2Mehmet Akif’i yakından tanımanın yakın tarihi yakından tanımakla mümkün olabileceğine dikkat çeken Uzun bunun ise bol bol okumakla mümkün olabileceğini söyledi.

İstiklal Marşı’nın o dönemde Akif tarafından aşkla yazıldığını ifade eden Uzun, Akif’in inancın huzurunu derinden duyan, yaptığını bilerek ve anlayarak yapan biri olduğunu da dile getirdi.