Üsküdar Üniversitesi, İstanbul Farmakogenetik Zirvesine katıldı.

Abone ol

google news logo
Giriş30 Kasım 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Farmakogenomik ve Bireyselleşmiş Tedavi Derneği tarafından 27-28 Kasım 2015 tarihinde Hilton Kozyatağı Convention Center'da "1st Pharmacogenomics Istanbul Summit: Increasing the Safety and Effectiveness of Personalized Therapy for Metabolic Disorders" başlıklı uluslararası kongre düzenlendi.

Kongreye Üsküdar Üniversitesi’nden Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk, Doç. Dr. Korkut Ulucan, Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, Fadime Canbolat konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşması yapan Rektör Tarhan, kişiye özel tedavinin önemine dikkat çekti. Tedavide farmakogenetik çalışmaların etkili olduğunun altını çizen Tarhan, doğru ilacı doğru zaman ve doğru dozda kullanmanın önemli olduğunu söledi.

Üniversite ve hastane olarak farmakogenetik çalışmaları önemsediklerini ve uyguladıklarını kaydeden Tarhan, bu alandaki bilimse çalışmaları da sürdürdüklerini dile getirdi.

Öte yandan kongrede sunulan Distribution os SLC6A4 L/S polymorphism in patients with Depression, and impact of the allelles on optimal dosage for treatment  başlıklı poster 3’üncülük ödülü aldı.

Proje:

Depresyon tedavisi gören kişilerde serotonin metabolizmasında görev alan ve tedavide de etkin rol oynayan SLC6A4 adı verilen genin analiz profilini kapsamaktadır. Bu genin özel allellerini barındıran bireyler depresyona biraz daha yatkın olurken, tedavilerinde SSRI ilaçlarının dozajında bazı ufak modifikasyonlar gösterebiliyor, bu nede8nle çalışma önemli ve anlamlı.

Kongrede Üsküdar Üniversitesi’nin standı da yoğun ilgi gördü. 

Üsküdar Üniversitesi, İstanbul Farmakogenetik Zirvesine katıldı. Üsküdar Üniversitesi, İstanbul Farmakogenetik Zirvesine katıldı. 2 Üsküdar Üniversitesi, İstanbul Farmakogenetik Zirvesine katıldı. 3