Üsküdar Üniversitesi Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer’i ağırladı

Abone ol

google news logo
Giriş21 Mart 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer’i ağırladıÜsküdar Üniversitesi önemli isimleri öğrencileriyle buluşturmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer öğrencilerle bir araya geldi. “Demokratikleşme Sürecinde Türkiye” başlığında öğrencilere bilgi veren Dinçer bir ülkenin gelecek tasavvurunun oluşturulmasının çok önemli olduğunu söyledi. Dinçer Türkiye’nin demokrasi tarihine ilişkin de önemli bilgiler verdi.

Üsküdar Üniversitesi önemli bir ismi daha ağırladı.

Sürekli Eğitim Merkezi Öğrenci Buluşmaları kapsamında "Demokratikleşme Sürecinde Türkiye" başlıklı konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak ise Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan demokrasi vurgusu yaptı.

İnsanlık Demokrasinin değerini 2’inci Dünya Savaşı sonrasında fark etti diyen Tarhan, 70 milyon insanın ölmesi sonrasında Demokrasinin keşfedildiğini söyledi. Demokrasinin sadece bir yönetim biçimi olmadığına vurgu yapan Tarhan demokrasinin bir değerler silsilesi olduğunu da kaydetti.

Bizim kültürümüzde olan demokrasi aileden başlar diyen Tarhan, Üsküdar Üniversitesi olarak demokrasiyi önemsediklerini sözlerine ekledi. Tarhan Üsküdar Üniversitesi logosunda yer alan 4 çeltikin demokratik değerlere vurgu yaptığını dile getirdi. Tarhan bu çeltiklerin eleştirilebilirlik, özgürlükçülük, çoğulculuk ve katılımcılık anlamlarını taşıdığını belirtti.

Türkiye'nin 1945'te çok partili sisteme geçtiğini hatırlatarak, o tarihten bu yana birçok darbe ve muhtıranın yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Ömer Dinçer bir ülkenin gelecek tasavvuru oluşturabilmesinin öneminin altını çizdi. Kendilerinin bu hayalle birçok çalışma yaptıklarını ifade eden Dinçer, kişilerin kendi yaşamlarını hissettikleri, insan hakları, ekonomik bağımsızlık, bölgede söz sahibi ülke olmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’ye demokrasi ve insan hakları çok kolay gelmiyor diyen Dinçer, Türkiye’de demokrasinin tarihine ilişkin de önemli bilgiler verdi.

Üsküdar Üniversitesi Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer’i ağırladı 2

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99’uncu yıl dönümü münasebetiyle Üsküdar Üniversitesi’nde açılan Çanakkale Zaferini anlatan fotoğraf sergisini de geçen Dinçer, anı defterini de imzaladı.

Üsküdar Üniversitesi Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer’i ağırladı 3

Dinçer öğle yemeğini de öğrencilerle yedi, onlarla uzun uzun sohbet etti.