Üsküdar Üniversitesi, Rusya Federasyonu'nda kongrelere ve bilimsel çalışmalara katıldı

Abone ol

google news logo
Giriş15 Ekim 2015
Güncelleme10 Nisan 2023

Üsküdar  Üniversitesi, Rusya Federasyonu'nda kongrelere ve bilimsel çalışmalara katıldıÜsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Adnan Ömerustaoğlu ve Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Abulfez Süleymanov, Rusya Federasyonu’nda felsefe ve tarih konusunda düzenlenen kongrelere ve bilimsel etkinliklere katıldılar.

Rusya Federasyonu Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’da gerçekleştirilen ziyarette önemli görüşmeler yapıldı. Ufa Kongre Merkezi’nde 7 Ekim 2015’te gerçekleştirilen “Felsefe, Hoşgörü, Küreselleşme, Doğu-Batı- Düşüncelerinin Diyaloğu” temalı Rus Felsefecilerin 7. Uluslararası Kongresi, Başkurdistan Cumhurbaşkanı  Rüstem Hamitov ve  Rus Felsefe Derneğı Başkanı Prof.Dr. Vyaçeslav Styopin’in  selamlama konuşmasıyla başladı. Kongrede 26  oturum,  5 sempozyum ve 29 yuvarlak masa toplantısıyla güncel felsefi konular masaya yatırıldı. 

“Birlikte Yaşamanın Felsefesi”ni anlattı

Farklı ülkelerden bin 300 akademisyenin  katılımıyla gerçekleşen kongrede,  Prof.Dr. Ömerustaoğlu “Birlikte Yaşamanın  Felsefesi”  başlıklı sunumunda,  “Birlikte yaşamanın temel felsefesinin var olanın var olma hakkını tanımaktan geçtiğini, var olanı tanımanın da ona saygı göstermek” olduğunu belirterek, günümüzde birlikte yaşamanın gerçekleşmesinin demokrasi zemininde mümkün olduğu vurgulandı.

Demokrasilerde de kolektif hak kavramı yerine bireysel hakların olduğunu hatırlatan Prof.Dr. Ömerustaoğlu, insanların birey olabilmesi, kendini gerçekleştirmesi için de gerekli olan sorumluluk, hak, özgürlük gibi kavramların ancak bu şekilde anlam kazanabileceğini söyledi.

“Avrupa coğrafyasında Güvensizlik Fenomeni”

Doç.Dr. Süleymanov “Avrasya coğrafyasında Güvensizlik Fenomeni”  başlıklı sunumunda konuya ilişkin yapılan uluslararası alan araştırması verilerine atıfta bulunarak çağdaş toplumların en önemli sorunlarından biri haline gelen güven sorununu, bu sorunun siyasal sistem ve toplumsal dinamiklerden kaynaklanan nedenlerini  sıraladı, toplumsal güvenin oluşturulmasında açıklık, demokrası, eşitlik gibi ilkelerin önemine dikkat çekti.

Üsküdar  Üniversitesi, Rusya Federasyonu'nda kongrelere ve bilimsel çalışmalara katıldı 2Ülke ve halkların etkileşimi ele alındı

Prof. Dr. Ömerustaoğlu ve Doç. Dr. Suleymanov, 8 -10 Ekim tarihlerinde yine  Ufa’da Rusya, Türkiye, Japonya,  Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan gibi ülkelerden çok sayıda  akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen  Rus Şark Bilimcilerin “Rusya ve Doğu: Ülke ve Halkların Etkileşimi” temalı  10. Uluslararası Kongresi’ne katıldılar.

Başkurt kökenli ünlü Türk tarihçisi Zeki Velidi Togan’ın,  doğum gününe özel oturumlar ve konuşmalarla anıldığı kongrede, Prof.Dr. Adnan Ömerustaoğlu “XI. yüzyıldan XXI. Yüzyıla Kutlu Bilgi”,  Doç.Dr. Abulfez Süleymanov “Azerbaycan’da Yurtdışı  Eğitiminin Tarihsel Süreçleri”  başlıklı bildiriler sundular.

Türk Bilimler Akademisi Başkanı  ile görüştüler

Kongre esnasında merkezi Astana’da bulunan Türk Bilimler Akademisi Başkanı  Prof.Dr. Darhan Kıdırali  ile karşılıklı işbirliği konuları görüşüldü. İki akademisyen Ufa şehrindeki üniversiteler ve diğer bilimsel kuruluşlara ziyarette bulundu.

Üniversitelere ziyaret

Başkurdistan Ekonomi ve Sosyal Servis Üniversitesi’nde rektör Prof. Dr. Nataliya Solodilova, rektör yardımcısı Prof.Dr. Svetlana Galiullina, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof.Dr. Gali Galiyev  ve Başkurdistan Sendika Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. İldar Girmayev”in de yer aldığı görüşmede üniversiteler arası iş birliği konuları konuşuldu, iyi niyet protokolü imzalandı.

Üsküdar  Üniversitesi, Rusya Federasyonu'nda kongrelere ve bilimsel çalışmalara katıldı 3Üsküdar Üniversitesi’ndeki çalışmalar anlatıldı

Başkurdistan Bilimler Akademisi’ni de ziyaret eden Ömerustaoğlu ve Suleymanov, Tarih, Dil ve Edebiyat Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Firdevs  Hüsametdinova’ya, Üsküdar Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Türk Dünyası Felsefi Araştırmalar Merkezi’nin faaliyetlerine ilişkin bilgi verdiler. Görüşmede kurumlar arasında bu alanda yapılabilecek ortak projeler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Ortak projeler ve işbirliği konuşuldu

Başkurt  Devlet Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde gerçekleşen görüşmede bölüm başkanı ve aynı zamanda Başkurdistan Felsefe Derneğı Başkanı  olan Prof.Dr. Beyazit  Galimov ve bölüm başkan yardımcısı Prof.Dr. Ruşana Lukmanova’yla  bölümler arasında karşılıklı işbirliği olanakları ve Türk Dünyası üniversitelerinde yapılacak ortak felsefe çalışmalarıyla ilgili somut konular ele alındı.

Ayrıca, Prof.Dr. Adnan Ömerustaoğlu Felsefe Kongresi  bünyesinde gerçekleşen “Sosyo-kültürel ve Çalışma İlişkilerin Etkeni Olarak Bilimsel ilişkilerin” başlıklı yuvarlak masa toplantısının moderatörlüğünü yaparak, toplantıya katılan genç akademisyenlere günümüzde bilginin ve bilimsel ilişkilerin  öneminden bahsetti ve soruları cevaplandırdı.

Son olarak Başkurdisan Özerk Cumhuriyeti en büyük özel üniversitesi olan Doğu Ekonomi- Hukuk  Beşeri Bilimler Akademisi’nde (VEGU)  geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi. Görüşmede Başkurdistan Cumhuriyeti çeşitli üniversite ve bilim kurumlarından çok sayıda yönetici, akademisyen ve basın mensupları hazır bulundu.

Üsküdar Üniversitesi ile işbirliği yapmak istiyorlar

Görüşmede  konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sergey Yegorışev  üniversiteleri hakkında bilgi vererek Üsküdar Üniversitesi’yle  iş birliği yapmak arzusunda olduklarının bir göstergesi olarak iyi niyet protokülünü katılmcılar ve basın mensupları önünde  takdim ettiler.

Prof.Dr. Adnan Ömerustaoğlu  konuşmasında Üsküdar Üniversitesi’nin özellikle davranış bilimleri alanında Türkiye’de özel bir yeri olduğunu dile getirerek bir çok konuda Başkurdistan’da bulunan üniversitlerle işbirliği yapmağa  hazır olduklarını söyledi.  

Prof.Dr. Adnan Ömerustaoğlu ve Doç.Dr. Abulfez Süleymanov, Başkurdistan Sputnik Televizyonu’nun (BST) ve diğer basın kuruluşlarının sorularını yanıtlayarak  Başkurdistan ziyaretinin çok verimli geçtiğini ve Ufa’da bulunmaktan duydukları  memnuniyeti  dile  getirdiler.

Üsküdar  Üniversitesi, Rusya Federasyonu'nda kongrelere ve bilimsel çalışmalara katıldı 4 Üsküdar  Üniversitesi, Rusya Federasyonu'nda kongrelere ve bilimsel çalışmalara katıldı 5 Üsküdar  Üniversitesi, Rusya Federasyonu'nda kongrelere ve bilimsel çalışmalara katıldı 6