Üsküdar Üniversitesi’nin “Yeşil Yol Projesi” ikinci oldu

Abone ol

google news logo
Giriş21 Aralık 2015
Güncelleme10 Nisan 2023

İstanbul’da bu yıl 8’incisi düzenlenen Transist 2015, Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı'nda Transist 2015 Proje Yarışması Sürdürülebilirlik Kategorisi’nde Üsküdar Üniversitesi ikinci oldu.

Türkiye'de toplu taşımada söz sahibi olan Transist, her yıl ulaşım hizmetlerinin iyileştirilmesi ve başarılı kurumların teşvik edilmesi amacıyla yarışmalar düzenliyor. Ulaşım sektöründeki bilgi paylaşımını sağlamak, stratejik çalışmalara katkıda bulunmak, halkın toplu ulaşıma olan ilgisini artırmak, ulaşım teknolojilerindeki eksikliklerin tespit edilerek yenilikçi çözümler üretilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Transist 2015, bu yıl proje yarışması düzenledi.

Üsküdar Üniversitesi’nin “Yeşil Yol Projesi” ikinci olduYarışma kapsamında erişilebilirlik, hizmet kalitesi, sürdürülebilirlik, verimlilik, ekonomiklik, güvenli hizmet ve teknoloji uygulama olmak üzere 7 farklı kategoride proje müracaatları alındı.

 17-19 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Transist 2015 Proje Yarışması Sürdürülebilirlik Kategorisi’nde Üsküdar Üniversitesi ikinci oldu.

55 başvurunun yapıldığı Transist 2015 Proje Yarışması'na Üsküdar Üniversitesi Yeşil Yol Projesi ile katıldı. Programa  Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Mehmet Çitkin ve Hasan Berat Kılıç, Transist 2015 Sürdürülebilirlik Proje Ödülü'nü aldı.

Öte yandan Toplu Ulaşım Ödülleri kapsamında her yıl hizmet ve eserleriyle ulaşım sektörüne önemli katkılarda bulunan kurum ve kuruluşlara ödüllülerin verildiği sempozyumda toplu ulaşıma teşvik amacıyla medyada öne çıkan bazı isimler de toplu taşım araçlarını kullandıkları ve teşvik ettikleri için ödüllendirildi.

Yeşil Yol projesi ile doğal yöntemlerle elektrik üretimi hedefleniyor. Araçların geçtiği yollara yerleştirilen tribünlerin araçların yaydığı basınç ve hava ile tribünlerin devreye girerek elektrik üretimi amaçlanıyor. Pilot uygulama ile ilk olarak metrobüs yolları düşünülüyor.