Türkiye, Rusya ilişkileri masaya yatırıldı.

Abone ol

google news logo
Giriş04 Aralık 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Türkiye, Rusya ilişkileri masaya yatırıldı.

Üsküdar Üniversitesi Türk Dünyası Felsefe Araştırma ve Uygulama Merkezi, “Sosyal Bilimler Işığında Avrasya Coğrafyasında Son Gelişmeler” başlıklı panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak Azerbaycan’dan çok önemli isimler katıldı. Panelde Türkiye, Rusya ilişkileri konuşuldu.  

Üsküdar Üniversitesi Türk Dünyası Felsefe Araştırma ve Uygulama Merkezi, “Sosyal Bilimler Işığında Avrasya Coğrafyasında Son Gelişmeler” başlıklı panel düzenledi. Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Azerbaycan’dan çok önemli isimler katıldı. 

Türkiye, Rusya ilişkileri masaya yatırıldı. 2

Azerbaycan’dan Uluslararası Felsefe Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Selaheddin Halilov, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Felsefe, Sosyoloji ve Hukuk Enstitüsü Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Refiga Azimova, Azerbaycan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Dr. Mübariz Süleymanlı, Azerbaycan Devlet İktisad Üniversitesi Sosyoloji Araştırmaları Laboratuvar Müdürü Doç. Murad Bagirzade’nin yanı sıra Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sırrı Akbaba ve Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abulfez Süleymanov da konuşmacılar arasındaydı.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu’nun yaptığı panelde son dönemde Türkiye ile Rusya arasında yaşananlar ele alındı.

 Rusya’nın ne Avrupa ne de Asya ülkesi olabildiğine, tefekkür ve coğrafya olarak da farklı bir pozisyonda bulunduğuna dikkat çeken Halilov, Rusya ile Türkiye arasında yaşananların altında Avrasya ideali olduğunu kaydetti. Bu ideali Kuzeyde Rusya, Güneyde Türkiye oluşturduğunu belirten Halilov iki ülkenin Kuzey ve Güney Avrasya idealinde birleşmesi, ittifak yapması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Refiga Azimova konuşmasında günümüzde maneviyat buhranının yaşandığına dikkat çekerken Prof. Dr. Mübariz Süleymanlı da tarihe bakıp, milli geçmişimize güvenmek gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye, Rusya ilişkileri masaya yatırıldı. 3Türk kimliği parçalanmak isteniyor!

Günümüzde yaşanan sosyal olay ve olguların bireysel hadiselerden uzak olmadığını ifade eden Prof. Dr. Sırrı Akbaba, Türkler için dünya ölçeğinde kimliksizleştirme çalışmaları olduğunu söyledi. Dünyada tanınan Türk büyük kimliğinin parçalanmak istendiğini dile getiren Akbaba, toprak adlarının kimlik adına dönüştürüldüğünü kaydetti.

Doç. Dr. Abulfez Süleymanov da konuşmasında güven sorununa dikkat çekti.

Avrasya’da ciddi güven bunalımı yaşanıyor!

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan son olayların güven sorunundan kaynaklandığını dile getiren Süleymanov, dünya coğrafyasında güven sorununu en çok yaşayan yerin Avrasya olduğunu belirtti. Yaşanan bu ciddi güven bunalımının bilimsel çalışmalarla iyi okunup, değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Süleymanov güven köprülerini atmanın yollarını bulmak gerektiğini sözlerine ekledi.