Türkiye’nin Rakipsiz İlk Adli Bilimcileri Devlet Kadroları İçin Hazırlanıyor…

Abone ol

google news logo
Giriş03 Haziran 2021
Güncelleme10 Nisan 2023

Her alanda ilklere imza atan Üsküdar Üniversitesi, 2020-2021 eğitim-öğretim yılıyla, Türkiye'de bir başka ilke imza atıyor. Türkiye’nin ilk adli bilimcilerini yetiştiren Üsküdar Üniversitesi, ilk mezunlarını bu yıl veriyor. Rakipsiz, ilk adli bilimcileri unvanıyla mezun olmaya hazırlanan öğrenciler, 7-8 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek KPSS’ye girecek. YÖK ve ilgili bakanlıklar tarafından da tanınan mezunlar, devletin çeşitli kademelerine görev yapacak.


0

Prof. Dr. Sevil Atasoy öncülüğünde, Türkiye'nin ilk adli bilimcilerini yetiştiren Üsküdar Üniversitesi'nin Adli Bilimler Bölümü, 4 yıllık eğitimin ardından bu yaz ilk mezunlarını veriyor.

4 yıl boyunca hem teorik açıdan hem uygulama açısından kapsamlı bir eğitimden geçerek bu noktaya gelen Türkiye'nin ilk adli bilimcileri, Adli Bilimler Bölümünün ve mezunlarının, YÖK ve ilgili bakanlıklar tarafından tanınmasının ardından, şimdi ilk mezunlar olarak devletin çeşitli kademelerine atanmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin ilk adli bilimcileri KPSS’ye giriyor…

7-8 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)’ na girecek ilk adli bilimcilerin Türkiye'de bu unvana sahip olan tek adaylar olacağını vurgulayan Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, rakipsiz olan ilk adli bilimcileri yetiştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Atasoy şu değerlendirmelerde bulundu:

Atasoy: “Eğitimleri ve unvanları açısından rakipsiziler…”

“Adli bilimciler, içerik olarak zengin eğitimlerinin de yardımıyla, diğer adayların aksine, çok sayıda bakanlığa ve devlet kademesine birer aday konumundalar. Gerek eğitimleri gerekse unvanları açısından alanında rakipsiz olan adli bilimcilerimizin hepimizi gururlandıracak bir sonuç alacağına inanıyor, şimdiden tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarhan: “Adaletin tecellisinde görev alacak arkadaşlarıma başarılar dilerim”

Adli ve idari soruşturmalar sırasında elde edilen maddi delillerin incelenmesi ve değerlendirilmesi, suç ve suçlunun saptanması ve kanıtlanmasında, adaletin tecellisinde önemli bir alan olan adli bilimlerin ilk mezunlarını vermenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu. “Adli Bilimler alanının ilk mezunları olan öğrencilerimiz rakipsiz olarak ülkemizin önemli devlet kadrolarında görev almaya hazırlanıyor. Elbette bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Üsküdar Üniversitesi olarak başta Sevil Atasoy hocam ve çok değerli akademisyen ve uzman kadrosuyla öğrenci arkadaşlarımızı iyi birer profesyonel olarak yetiştirilmeye gayret ettik. Elimizden gelenin en iyisini vermeye çalıştık. Şimdi sıra onlarda. Onlardan, bulundukları kurumda bizleri en iyi şekilde temsil etmelerini bekliyoruz. Adaletin tecellisinde ülkemiz için görev alacak tüm mezun arkadaşlarımda yeni yolculuklarında başarılar diliyorum.”