Üsküdar Üniversitesi en çok tercih edilen üniversiteler arasında

Abone ol

google news logo
Giriş27 Mart 2017
Güncelleme10 Nisan 2023

Üsküdar Üniversitesi en çok tercih edilen üniversiteler arasında


Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 28 Mart'ta Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklanmadan önce üniversite adaylarının meslek eğilimlerinin istatistik sonuçlarını açıkladı. YÖK'ün geçen yıl hizmete sunduğu ve 2,5 milyonun üzerinde adayın ziyaret ettiği üniversite tercih rehberi Yükseköğretim Program Atlası YÖK Atlas verilerine göre; Üsküdar Üniversitesi adayların vakıf üniversiteleri arasında en çok ilgilendiği üniversiteler arasında üst sıralardaki yeriyle dikkat çekti.


YGS ve LYS'ye hazırlık aşamasından başlayarak, adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli karar verebilmesini desteklemek amacıyla geliştirilen YÖK Atlas Sisteminde, Üsküdar Üniversitesi bölümleri en çok incelenen bölümler arasında üst sıralarda bulunuyor.


En çok sağlık bölümleri tercih ediliyor


Verilere göre, gerek lisans gerekse ön lisans seviyesinde, sağlık alanındaki mesleklere büyük bir ilgi olduğu anlaşıldı. Davranış bilimleri ve sağlık alanında Türkiye'nin ilk tematik üniversitesi Üsküdar Üniversitesi, bu arama ve inceleme istatistiklerinden en üst sıralarda yer alıyor. Adaylar özellikle psikoloji bölümlerine büyük ilgi gösteriyor. Mühendislik bölümleri içinde de, bilgisayar mühendisliği tercih edilen bölümler arasında.


Ön lisansta da popüler tercih sağlık bölümleri


Ön lisansta da, lisans programlarında olduğu gibi sağlık en çok ilgi çeken alan oldu. İstatistiklere göre, ön lisans düzeyinde en çok ilgi çeken programlar sırasıyla 49 bin kez incelenen ilk ve acil yardım, 34 bin kez incelenen anestezi, 17 bin 583 kez incelenen çocuk gelişimi oldu. Bu bölümleri; fizyoterapi, ağız ve diş sağlığı, ameliyathane hizmetleri, odyometri ve diyaliz gibi bölümler izledi.