Üsküdar Üniversitesi Engelsiz Türkiye’yi Tesis Edecek

Abone ol

google news logo
Giriş11 Ekim 2013
Güncelleme10 Nisan 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Engelliler Müdürlüğü “Sosyal Farkındalık ve Dezavantajlı Bireylerle İletişim” seminerlerinin üçüncüsünü Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Çok sayıda Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisinin katıldığı seminerde öğrenciler engellilik konusunda bilinçlendirildi.

Üsküdar Üniversitesi Engelsiz Türkiye’yi Tesis Edecek

Üsküdar Üniversitesi önemli bir seminere ev sahipliği yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Engelliler Müdürlüğü, toplumun en dinamik kesimi olan üniversite öğrencilerine “Sosyal Farkındalık ve Dezavantajlı Bireylerle İletişim” konulu seminerler kapsamında Üsküdar Üniversitesi’ne geldi.

Toplumun en dinamik kesimini oluşturan ve geleceğe dönük olarak uzun vadede stratejik noktalarda bulunacak üniversite öğrencilerini engellilik konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan “Sosyal Farkındalık ve Dezavantajlı Bireylerle İletişim” seminerlerinden üçüncüsü Üsküdar Üniversitesi Altunizade Kampüsünde gerçekleştirildi.

Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 150’ye yakın Sosyal Hizmet öğrencisinin katıldığı  seminere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürü Bekir Köksal, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abulfez Süleymanov katıldı. 

Üsküdar Üniversitesi Engelsiz Türkiye’yi Tesis Edecek 2

Seminerin ilk oturumunda “Sosyal Farkındalık ve Dezavantajlı Bireylerle İletişim” konulu seminer verildi. Karma engel gruplarından oluşan ve dramatoloji eğitimi almış engelli bireyler tarafından yapılan engellilik bilinci sunusunda, toplumumuzda engellilik, engel grupları, engelli ile yardımlaşma ve iletişim konularına değinilerek üniversite öğrencilerine engelsiz iletişim noktasında uygulamalar yaptırıldı.

Engellilik Bilinci sunusunun ardından İSEM Müdürü Bekir Köksal da,  “Sağlık ve Sosyal Hizmetlerde Profesyonelleşmiş Engelli Hizmetleri”  başlıklı bir sunu yaptı. Engellilere dönük uygulanan vergi indiriminden kamuya personel alımına, engelli maaşından farklı rehabilitasyon uygulamalarına değin pek çok konuda devletin ve İSEM’in sağlamış olduğu destekleri detaylı bir şekilde öğrencilerle paylaşan Köksal;

Engelsiz bir Türkiye’nin tesisinde üniversitelere ve üniversite öğrencilerine büyük görevler düştüğünü, yeni nesilden engellik bilinci ve sosyal farkındalık noktasında umutlu olduklarını ifade etti.