Üsküdar Üniversitesi İnovasyon Türkiye 2014 Fuarı’nda

Abone ol

google news logo
Giriş17 Kasım 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi İnovasyon Türkiye 2014 Fuarı’ndaDavranış Bilimleri alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi, Avrasya‘nın en önemli inovasyon etkinliği olan İnovasyon Türkiye 2014 Fuarı’nda. Toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda pekçok sosyal projeye imza atan Üsküdar Üniversitesi, fuarda projelerini tanıtıyor.

Toplumun sağlık, eğitim, psikoloji ve kültürel ihtiyaçlarına yönelik sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirerek bu alanda örnek olan Üsküdar Üniversitesi, 13-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenen İnovasyon Türkiye 2014 Fuarı’nda.

Sosyal sorumluluk projeleri tanıtılıyor

İnovasyon odaklı proje çalışmaları ile dünya çapında bir etkinlik gerçekleştirmeyi hedefleyen fuarda Üsküdar Üniversitesi de yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekiyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen ‘Mentörlük Eğitimi’, ‘Hayatı Fark Et Bağımsızlığını İlan Et’ Projesi ile ‘Ergoterapi ile Hayatın Ritmini Öğrenmek’ Projeleri fuarda yer alan projelerden bazıları.

‘Hayatı Fark Et Bağımsızlığını İlan Et’ Projesi ile Üsküdar Üniversitesi’nin bünyesinde faaliyet gösteren BATAMER ve BAUMER ile özellikle gençleri tehdit altına alan “bağımlılık” konusunda ortak paydada çalışmalar yürütülüyor. Bu anlamda İSTKA’nın desteği ile kurulan BATAMER (Toksik ve Bağımlılık Yapan Maddelerin Kanıta Dayalı Tayin, Tarama ve Danışma Merkezi) bir yıl boyunca İstanbul’daki tüm halka açık ve ücretsiz olarak tanı koyulmasına hizmet edecek. Merkezde, analitik alanda en ileri teknolojiye sahip cihazlarla ölçümler yapılacak. Hızlı ve geçerli analiz yöntemlerini içinde barındıran bu merkez, alanında uzman farmakolog, eczacı, kimyager, psikiyatrist ve psikologlarla birlikte geniş kapsamlı bir tarama hizmeti sunuyor.  

Üsküdar Üniversitesi çatısı altında faaliyet gösteren, bağımlılık alanında bilimsel araştırmalar yapmanın yanı sıra projeler üreten, toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla çalışmalar yürüten BAUMER (Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi) “Bağımsızlık Hareketi” ile gençlere “Bağımsız olun ve hayatı fark edin” mesajı veriyor. BAUMER proje kapsamında bir yıl boyunca Beykoz Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak farkındalık eğitimlerini sürdürüyor.

Ergoterapi ile hayata bağlayacaklar

Haydi Tut Elimi Derneği ve Üsküdar Üniversitesi ortaklığında, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile cinsel, duygusal, fiziksel istismara uğramış,  gençlerin toplumdan dışlanmalarını önlemek, sosyal hayata katılmalarını sağlamak amacıyla bir proje başlatıldı. “İhmal ve İstismara Uğramış” 14-20 yaş arasındaki 60 gencin, ergoterapi yöntemiyle hayata yeniden bağlanmaları hedefleniyor.

Fuar devam ediyor

İstanbul Fuar Merkezi’nde 10.00 ile 18.00 saatleri arasında devam eden etkinlik, Türkiye’de fark yaratan uluslararası profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve üniversite öğrencilerini biraraya getiriyor.

Fuar sayesinde, yenilikçi çözümler ve yeni teknolojilerle, sanayi ve akademik çevre arasındaki bilgi ağını genişleterek, yenilikçi fikirleri buluşturmayı, dolayısıyla geleceğe yönelik çözümler üreterek Türkiye’nin 2023 vizyonuna giden yolda emin adımlarla ilerlemesi hedefleniyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent Enstitüsü, TÜBİTAK, KOSGEB, TSE, Kalkınma Ajansları, Teknoparklar ve Üsküdar Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu çeşitli üniversiteler tarafından desteklenen etkinlik, başta Balkanlar, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika olmak üzere yüksek potansiyelli pazarlara girmek isteyenler için etkin bir iş platformu sunuyor.