Üsküdar Üniversitesi Kocaeli’ndeki sağlık personeline etkili iletişim eğitimi verdi

Abone ol

google news logo
Giriş05 Haziran 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi Kocaeli’ndeki sağlık personeline etkili iletişim eğitimi verdiKocaeli Kamu Hastaneleri Birliği ve Üsküdar Üniversitesinin işbirliğiyle kentteki sağlık personeline hastalarla daha iyi ve doğru iletişim kurmaları için eğitim verildi.

Kocaeli'de kamu hastanelerinde görevli sağlık personeline yönelik hasta ve yakınlarıyla daha iyi iletişim kurabilmeleri için eğitim programı düzenlendi.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplantı Salonu'ndaki Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin işbirliğiyle düzenlenen toplantıda, Merkez Müdürü Mustafa Öztürk iletişim, beden dili, stres ve öfke yönetimi, diksiyon, güzel konuşma gibi konularda bilgiler verdi.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin bu konuda ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek, sağlık personeli, polis ve Cumhurbaşkanlığı korumalarına yönelik kurumsal iletişim, stres ve öfke yönetimi gibi sertifikalı eğitim programları düzenlediklerini söyledi.

 Eğitimin, bu kişilerin vatandaşlarla güçlü bir iletişim kurmasını sağlamaya yönelik olduğunu vurgulayan Öztürk, "Kamu kurumlarıyla iletişim kuran mükelleflerin daha sağlıklı iletişim sağlaması anlamında eğitim programları organize ediyoruz. Yapılan her eğitimin 3 ayağı bulunuyor. Kuruma, eğitimi alana ve bizim üniversiteye faydası var. Üniversiteye faydası, bu eğitimi veren kurum olarak diğer üniversitelere örnek olmaktır. Kocaeli'nin bu alandaki öncülüğü diğer hastaneleri de kapsadı. Bakanlık harekete geçti, bu eğitimin yaygınlaştırılmasını istedi" şeklinde konuştu.

Öztürk, eğitimi alan sağlık personelinin daha özverili, sağlıklı, ciddi ve disipline edilmiş bilgiyle tanışmanın rahatlığını yaşadığını ifade ederek, personelin böylece hastayla daha sağlıklı iletişim kurabileceğini kaydetti.

Kocaeli'deki 5 bin personele eğitim vermeyi amaçladıklarını dile getiren Öztürk, "Verdiğimiz eğitimler meslekleriyle ilgili. Bu eğitimde 'kazan kazan' ilişkisi var. Eğitim sayesinde siz kendinizi geliştirerek kazanım elde ediyorsunuz, su dalgaları gibi etrafınızdaki insanlar da bundan istifa ediyor. Burada oluşan güzel davranışlar, toplumda da güzel davranmaya sebep olur. Öfkeli gelen hasta, güler yüzünüz sayesinde sinirleri yatışacaktır. Davransa bile geri gelip özür dileyecektir" ifadesini kullandı.

-"İletişim sorununu ortadan kaldırmak için yararlı olacak"

Üsküdar Üniversitesi Kocaeli’ndeki sağlık personeline etkili iletişim eğitimi verdi 2Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Şenol Ergüney de eğitimin 5 gruba 40'ar saat üzerinde verildiğini belirterek, program sonunda katılımcılara sertifika verileceğini kaydetti.

Sağlığın iletişimin en iyi şekilde kullanılması gereken bir meslek dalı olduğunu ifade eden Ergüney, şunları kaydetti:

"Personelimizin çalışma koşullarından ve işin de zorluğundan dolayı bazen iletişim kazalarıyla karşılaşabiliyoruz. İletişim sorununu ortadan kaldırmak için bu eğitimler yararlı olacak. Kısa süreli eğitim değil uzun süreli bir eğitim daha yararlı oluyor. Bu kadar profesyonel anlamda ilk kez yapıyoruz. Personelimizden de olumlu tepkiler alıyoruz. Bu bir pilot çalışma, 5 grubumuzun sonunda değerlendirme yapacağız. Eğitimle arkadaşlarımızda kariyer hedefi oluşmasını da istiyoruz. Personelimiz ne kadar özel eğitimden geçmişse sonuç o kadar iyi oluyor. Bunları takip edeceğiz."

A.A.