Üsküdar Üniversitesi Ortadoğu’nun Beyin Haritası’nı çıkaracak

Abone ol

google news logo
Giriş28 Mayıs 2015
Güncelleme16 Haziran 2023
0

Üsküdar Üniversitesi Ortadoğu’nun Beyin Haritası’nı çıkaracakABD Başkanı Obama tarafından 100 milyon dolar kaynak ayrılan “Yeni muhteşem Amerikan projesi” olarak tanımlanan "Gelişen Yenilikçi Nöroteknolojiler yoluyla Beyin Araştırmaları (BRAIN) İnsiyatifi"  programı çerçevesinde Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) Derneği ile Üsküdar Üniversitesi stratejik ortak oldu.

19 Mayıs 2015 tarihinde Washington’da Beyaz Saray’da Brain Initiative Komisyonu Başkanı ile bir araya gelen Üsküdar Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Gelişen Yenilikçi Nöroteknolojiler yoluyla Beyin Araştırmaları (BRAIN) İnsiyatifi"  programı Türkiye temsilciliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Ortadoğu’nun Beyin Haritası çalışmaları Üsküdar Üniversitesi öncülüğünde gerçekleştirilecek.

Çalışmayla beyin araştırmaları, beyin haritalanması, hastalıkların önlenmesi ve beyin hastalıklarının maliyetinin düşürülmesi amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi “BRAIN” temsilciliği kapsamında 11 Kasım 2015 tarihinde Brain Initiative Komisyonu’nun da katılımı ile “Beyin Araştırmaları Sempozyumu” düzenleyecek. Sempozyumdan alınacak sonuçlar yine Kasım 2015’de Antalya’da gerçekleşecek G20 zirvesinde paylaşılacak. Bu kapsamda Rektör Tarhan ve heyeti 11-12 Haziran tarihlerinde Dubai’de “Pre-G20 Middle East Brain Mapping Initiative Summit” toplantısına katılacak.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

21′inci yüzyıl “Beyin Yüzyılı” olacak. BRAIN Projesinde amaç disiplinler arası ekiplerle beynin mümkün olan en mükemmel haritasını çıkarmak. Böylece alzheimer, şizofreni, otizm, epilepsi gibi beyin kaynaklı hastalıkların ve travmatik beyin yaralanmalarının tedavilerinin geliştirilmesi, bu hastalıkların ortadan kaldırılması ve önlenmesi hedefleniyor. Öte yandan bu araştırmalar sonucu beyin mekanizmasının anlaşılmasıyla onu taklit edecek ve kullanacak yeni teknolojiler vasıtasıyla inovasyonun canlandırılması, yeni istihdam alanları yaratılması ve ekonomik büyümeyi arttıracak bir sonuca ulaşılması düşünülüyor. Beyaz Saray’ile yaptığımız görüşmeler ve Brain Initiative Komisyonu ile imzaladığımız protokol çerçevesinde Türkiye’de bu çalıma temsilciliğini Üsküdar Üniversitesi aldı. Kurulduğumuzdan bu yana Davranış Bilimleri odaklı eğitimimizle “İnsanı Anlamak” üzerine sürekli ve yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’nin Beyin Üssü olma hedefimize hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz.   Genç ve yeni bir üniversite olarak bu temsilciliği almış olmak Üniversitemiz adına büyük bir gurur ve onur kaynağı. Bundan sonra ilk işimiz G20 zirvesi için ön bir çalışma hazırlamak olacak. Böyle bir görevi üstlendiğimiz için büyük bir heyecan duyuyoruz artık çok daha büyük ödevlerimiz var. Üniversitemizin bu başarısını ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.