Üsküdar Üniversitesi posterlerine 1. ve 3. lük ödülü

Abone ol

google news logo
Giriş30 Kasım 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi posterlerine 1. ve 3. lük ödülü

Üsküdar Üniversitesi’nin bilimsel çalışmaları ödüllendiriliyor. 2. İVEK uluslararası ilaç ve Eczacılık Kongresi’nde "Sentetik Peptid Yüklü PLGA Nanopartiküllerinin Sentezi ve Karakterizasyonu" poster 1’ncilik ödülü aldı. İstanbul Farmakogenetik Zirvesi’nde sunulan “Distribution os SLC6A4 L/S polymorphism in patients with Depression, and impact of the allelles on optimal dosage for treatment”  başlıklı poster de 3. lük ödülüne layık görüldü. 

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında çalışmalarını sürdüren Üsküdar Üniversitesi, bilimsel çalışmalarıyla da ödüllendiriliyor.

Bu kapsamda Üniversite’nin iki posteri ödüle layık görüldü.

İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde 27-29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen 2. İVEK Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi'nde Üsküdar Üniversitesi'nin, Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiği Biyomühendislik Projesi'nin bir ürünü olan "Sentetik Peptid Yüklü PLGA Nanopartiküllerinin Sentezi ve Karakterizasyonu" başlıklı çalışma posteri 1.'lik ödülü kazandı. 

Proje:

Nanoteknoloji; kimya, fizik ve biyoloji gibi temel bilimleri mühendislik bilimleriyle birleştirerek son yıllarda en güncel ve üzerinde en çok araştırma yapılan bilim dallarından biri haline gelmiştir. Bu çalışmada da olduğu gibi nanoteknoloji kullanılarak hazırlanan polimerik sistemler ileride gerçekleştirilecek birçok çalışmanın da önünü açmaktadır.

Bu çalışmada, nanopartüküller Brucella Hastalığına ait peptid epitopu ile Polimeri kullanılarak elde edilmiştir. Nanopartiküller oluşturulurken ikili emülsiyon çözücü buharlaştırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen boş ve peptid yüklü nanopartiküllerin boyut analizi Zeta Sizer cihazı ile yapılmıştır. Morfolojik özellikleri ise AFM ve SEM cihazları kullanılarak belirlenmiştir.

Diğer ödül de Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleştirilen Farmakogenetik Zirvesi’nde geldi.

1st pharmakogenomics Istanbul Summit’ de sunulan Distribution os SLC6A4 L/S polymorphism in patients with Depression, and impact of the allelles on optimal dosage for treatment  başlıklı poster 3’üncülük ödülü aldı.

Proje:

Depresyon tedavisi gören kişilerde serotonin metabolizmasında görev alan ve tedavide de etkin rol oynayan SLC6A4 adı verilen genin analiz profilini kapsamaktadır. Bu genin özel allellerini barındıran bireyler depresyona biraz daha yatkın olurken, tedavilerinde SSRI ilaçlarının dozajında bazı ufak modifikasyonlar gösterebiliyor, bu nede8nle çalışma önemli ve anlamlı. 

Üsküdar Üniversitesi posterlerine 1. ve 3. lük ödülü 2