Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın 2015 yılı Mezuniyet Töreni Konuşmasıdır

Abone ol

google news logo
Giriş22 Haziran 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın 2015 yılı Mezuniyet Töreni KonuşmasıdırSayın Bakanım, Müsteşarım, 

Değerli hocalarım,

Öğrencilerimizin kıymetli yakınları,

Değerli basın mensupları,

Ve değerli öğrencilerim;

 

Bugün Türkiye’mizin en perestijli üniversitelerinden biri Üsküdar Üniversitesi’nin mezuniyet törenindeyiz.

En az sizler kadar ben de heyecanlıyım çünkü; sağlık ve eğitim dünyamıza Bin 200 meslektaşımızı kazandırıyor olmanın bugün mutluluğunu yaşıyorum.

Çok değerli anneler, babalar ve öğrenci yakınlarımız sizlerin de heyecanınızı anlıyorum. Çocuklarımızın yaşamlarında iki mürüvveti vardır. İş ve evlilik. Bugün birine ilk adıma şahit olacaksınız. Birincisinin ilk adımı için buradayız ikincisine karışmam ama herkes eşini kendisi bulacaktır… 

Öğrencilerimiz heyecanlı çünkü hayatlarında tarihi anlardan birini yaşıyorlar.

3’üncü yılında 6 bin 300 öğrenciye ulaşan, Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olarak hedefler belirleyen üniversitemizde 700’ün üzerinde Yüksek Lisans öğrencisi yetiştiriyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün yüksek lisans öğrencilerimizden de 200’ünü mezun ediyoruz.

Mezun olan 60 bölüm ve programdan çok sayıda öğrencilerimiz bugün burada. Her program ve bölümün birincilerine tek tek ödül vermek isterdik ancak zamanı iyi kullanmak adına ana birimleri seçmek zorunda kaldık.

Ödül törenine birazdan geçeceğiz öncesinde size bu vesile ile Türkiye Bilimi adına yaşanan önemli bir gelişmeden bahsetmek istiyorum. Bu gelişme, üniversitemizin gelecek vizyonunda stratejik  önemi olan bir konu. G-20 toplantısı bu yıl Antalya’da yapılacak. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin 20 lideri bu toplantıda buluşacak. Toplantı sekretereyası, Dünya GENOM projesinden sonra yeni Dünya Bilim vizyonu olarak “BRAİN MAPPİNG” ı seçti. Böylece beyin haritalaması yoluyla Şizofreni, Alzheimer, Otizm, Depresyon gibi zor  hastalıklarda tedaviye  katkı sağlamayı hedefliyor. Bu çalışmayı dünya ölçeğinde yüretecekler. “Brain İnitiative” çalışma grubu Türkiye ortağı olarak bizi seçti. Ayağımın tozuyla buradayım. Dubai’de süren toplantıdan geliyorum. G-20 Antalya toplantısında katılımcılara sunum için hazırlıklarımıza başladık, onlara bir sunum yapacağız. Ülkemiz adına bu olumlu gelişmeyi en mutlu gününüzde sizinle paylaşmak istedim. Proje Kültürü dersini zorunlu ders olarak koyan ilk üniversite olarak bu gelişme bizi çok onurlandırdı, mutlu etti.

Genç Arkadaşlarım,

Bugün hayat yolunda ilerlerken tarihi dönemeçlerden birini geçmiş oluyorsunuz. Size ders olarak koyduğumuz “Pozitif Psikoloji” dersinde Mutluluk Bilimini öğretmeye çalıştık. Bu vesile ile hem mutlu hem başarılı olmak için neleri bilmemiz gerekiyora şimdi bir kaç ilave daha yapmak istiyorum sizlere.

ŞUNU UNUTMA!

Hayat yolunda ilerlerken “İyi ve kötü” mücadelesi hep sürecektir. İyilerden olma kararını hep aklında tut. Bunun bir bedeli dahi olsa. Sonuçta iyi olan, kötülüğü reddeden, iyiliği bozmaya çalışana engel olan haklı çıkacaktır. Çünkü hayatta en kaçınılmaz gerçek ölümdür ve ölüm karşısında pek çok başarı değerini yitirir.

‘Yaşadığı her günü hayatının son günü olabilir diye yaşayan mutlaka bir gün haklı çıkarmış’ der atalarımız. O halde hırslarımızı, arzularımızı, hedeflerimizi geeçekleştirirken ölüm karşısında da değerli olacak işler yapmak bizim EGO idealimiz olsun.

Hayatın sonunda nerede olmak istiyorsanız şu anda vereceğiniz kararlar bu manada çok önemli. Yol haritanız varsa eğer hedefe kolay ulaşırsınız. Deneme yanılma yoluyla ilerlemek akıllıca değildir  çünkü ömrümüz herşeyi denemeyecek kadar kısadır. Bu sebeple başkalarının deneme yanılmalarından ders almayı bilmeliyiz. Başarı öykülerini okumak bu anlamda size yol gösterecektir. Çünkü hayat sınavlarının bütünlemesi YOKTUR!

Şuan mezun oluyorsunuz. Çok güzel bazen de karmaşık duygular yaşadınız. Bu duygular, çatışmalar size pek çok şey öğretti eminim. Size önerim, mezun olduktan sonra dostlukları asla unutmayın VEFA sadece İstanbul’da bir semt adı değilidir. Adres defteriniz olsun bütün sosyal networkunuz kayıt altında tutun. Bir gün size gerekecektir. En azından bayramda, kandilde…

Unutma! Herbirimiz ayrı bireyiz,

Mütevazı ol ama, çekingen olma,

Herkesi dinle, önem verdiğin kişinin seni şekillendirmesine izin ver.

İç sesini dinle ama nefsini dinleme, nefis daima kötülüğü isteyen iç sestir bunun ayrımını yapmalısın!

Şanslı kabul edilen insanların dört özellikleri olduğunu unutma!

İyimserlik, olumluyu önceliklemek, ümidi yüksek tutmak ve iç sesi kalbin sesini dinlemek…

Saygın olmanın zengin olmaktan daha değerli olduğunu unutma!

Çevrenizdeki insanların yücelmesi ve başarısı size de yüceltecektir.

İdealist ol ama kıskanç olma!

Kıskançlığın ilk ve en büyük zararı kişinin kendisine yöneliktir.

Üsküdar Üniversitesi’nin logosunda olan dört ilkeyi unutma!

ELEŞTIRILEBILIRLIK, ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK,

ÇOĞULCULUK VE KATILIMCILIK.

Demokrasi kültürün bu temel ilkelerinin hayatınıza şekil verirmesine müsade edin. Başarı bu şekilde gelecektir. Başarı, huzuru kendiliğinden getirecektir. 

Yeni deneyimlere açık olun!

“Başınıza iyi icatlar çıkarın.”

Ne yapıyorsanız en iyisini yapın ya da farklı olanı yapın!

Yeniye açık olmaktan zevk alın!

 

4S’yi hiç unutmayın!

Sevgi, Saygı, Sabır, Sadakat…

Bunlar aile olmanın gerekliliği ve değerleridir. Aynı zamanda da insan olmanın… 

Teknolojiyi zaten kullanıyorsunuz ama teknolojinin araç olduğunu unutmayın! Kontrolünüzü ona vermeyin! Onun aklı yok, o nedenle de teslim olmanız halinde sizi zevk tuzaklarından birine düşürebilir…

Hayat yolunda kontrolu kaybetmeyin!

Hayat, ‘Kaynak yönetimi’dir. Ha parasal kaynak ha sosyal kaynak yahut psikolojik kaynak… Bu değişmez. Ekonomik değerler önce üretilir sonra tüketilir. Psikolojik ve sosyal sermayenizi de önce girdi kontrolü ile zenginleştirin sonra çıktı kontrolu ile yerinde ve zamanında harcayın.

Böylece hayatta otobanda giden 4 çeker araç gibi nasıl akıp gittiğinizi göreceksiniz.

Anneler, babalar çocuğunuzun bu güzel gününde onları da bizleri de yalnız bırakmadınız. Burada bulunmak istediği halde olamayanlar var mutlaka. Ancak biliyorum ki onlar da kalben ve ruhen buradalar.

Sizleri kutluyorum.

İyi bir insan yetiştirmek iyi bir fabrika kurmaktan daha değerlidir. Onun gençlik hatalarını bağışlamanız gence vereceğiniz en büyük hediyedir unutmayınız!

Bir genç içinde eli öpülesi anne babaya sahip olmak büyük  fırsattır!

Kusursuz dost arayan dostsuz kalır demiş büyüklerimiz. Bugün güzel yönlerinizle daha çok ilgileneceğiniz çünkü bugün en önemli gündür.

Hz. Ömer’in çok güzel bir sözü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum:

“Dört şeyi geri getiremezsiniz atılan oku, söylenen sözü, kaçırılan fırsatı ve geçen ömrü.” Bunların kıymetini bilmeniz dileklerimle…

Mezuniyet toplantıları sonunda genellikle şöyle denilir “Eğlence bitti yetişkinlerin zor dünyasına hoş geliniz” ben öyle demeyeceğim. 

Her günün zorluğu ve kolaylığı vardır onu zor ve kolay olarak tanımlamak bizim elimizdedir.

Bizim seçim ve tercihlerimize bağlıdır bu. Sıradan şeylerden zevk almayı başaran kişi, sahip olduğu şeyin kıymetini bilen kişi, zorluklar içinde mutluluk bulur.

Dünyayı değiştirmek hedefiniz olsun ama dünyayı değiştirmenin ilk basamağı kendini değiştirmektir unutmayın!

Sevgili öğrenciler, zor bir eğitimden geçerek kendizi ispat ettiniz gelecek sizden çok şey bekliyor.

Sevgiyle, saygıyla kalın…

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Üsküdar Üniversitesi Rektörü

12.06.2015