Üsküdar Üniversitesi Türkiye’ye örnek olacak projenin protokolünü imzaladı…

Abone ol

google news logo
Giriş05 Ocak 2015
Güncelleme10 Nisan 2023

Üsküdar Üniversitesi Türkiye’ye örnek olacak projenin protokolünü imzaladı…

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde, madde bağımlılığıyla mücadele konusunda Üsküdar Üniversitesi ortaklığında Türkiye 'ye örnek olacak "Değerlisin Sağlıklı Kal" sosyal sorumluluk projesinin protokol imza töreni gerçekleştirildi. Törene Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı. Proje bağımlılık kapsamında aile hekimlerinin bilgilendirilmesini içeriyor.

“Değerlisin Sağlıklı Kal” projesinin protokol imza töreni Bursa Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Bursa Valiliği, Yıldırım Belediyesi, Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülüğü’nün organizasyonuyla gerçekleştirilen protokole Üsküdar Üniversitesi’de destek veriyor.

Bursa için önem taşıyan projeye ilişkin konuşma yapan Bursa Valisi Münir Karaloğlu Ankara 'da 8 bakanlıktan oluşan bir koordinasyon kurulu oluşturulduğunu dile getirdi. Kurula Bülent Arınç’ın başkanlık ettiğini ifade eden Karaloğlu, problemin büyük olduğunu kaydetti. Bu protokolle olayın bilimsel ayağını, bu konularda uzman bir üniversite olan Üsküdar Üniversitesi ile yaptıklarını anlatan Karaloğlu, yerel yönetim ayağını Bursa'nın en çok göç alan bölgesi ve toplumsal olayların çok olduğu ilçe olan Yıldırım Belediyesi'nin üstlendiğini, merkezi hükümeti temsilen de Yıldırım Kaymakamlığı'nın projeye dahil olduğunu vurguladı.

Proje imza töreninde konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise projenin birçok krizi önleyeceğine dikkat çekti.

Projenin oluşturulma aşamasında tasarının üzerinde epeyce çalışıldığını, projenin ne derece işe yaradığını ölçebilmek için ön ve son testler yapacaklarını belirten Tarhan, Türkiye'ye örnek olabilecek projeye ilişkin şu bilgileri verdi.

"Bursa'yı tebrik etmek gerekir. Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü yarayı erkenden teşhis etmişler ve yaklaşık 1,5 senedir bunun çalışmasını yapıyorlar. Bu proje, üniversitedeki bilgi birikimiyle aile hekimlerine risk gruplarına ulaşarak farkındalık ve bilinçlendirme çalışması yapmak, aynı zamanda mevcut aile hekimleri kadrosunu en verimli şekilde kullanmak için geliştirilmiş çok akıllıca bir proje. Bu proje birçok krizi önleyecek. Ama bunu ölçebilmek ve fark edebilmek önemli."

Tarhan, ABD Çocukları Savunma Fonu'nun hazırladığı rapora dikkati çekerek, "Rapora göre Amerika'da 25 yaş altındaki üç genç AIDS nedeniyle ölüyor. Bir günde 6 çocuk intihar ediyor. Bir günde 18 yaşın altında 342 çocuk şiddet suçundan tutuklanıyor. Yine bir günde ergen annelerden 107 bebek doğuyor. ABD gençliğinin profili bu. Amerika'yı örnek aldığımız için onun hastalıklı tarafları bize bulaştı. Uyuşturucu için geçiş ülkesi değil artık hedef ülke durumundayız" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokolün imza töreni gerçekleştirildi.

İmza törenine, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Bursa Halk Sağlığı Müdür Vekili İrfan Oğuz, Birlik Vakfı Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Bayraktar ile diğer paydaşların idarecileri ve vatandaşlar katıldı.