Üsküdar Üniversitesi’nde Biyomühendislik Yüksek Lisans Programı açıldı

Abone ol

google news logo
Giriş26 Ocak 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi’nde Biyomühendislik Yüksek Lisans Programı açıldı

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi Yüksek Lisans Programlarını çeşitlendiriyor. Bu kapsamda tezli ve tezsiz Biyomühendislik Yüksek Lisans Programı açıldı. 26 Ocak’ta başlayan başvurular, 1 Mart 2015 tarihine kadar devam edecek.

Üsküdar Üniversitesi Fen Bilimleri Ensititüsü Biyomühendislik Tezli-Tezsiz Yüksek Lisans Programı açıldı. 26 Ocak’ta başlayan başvurular, 1 Mart 2015 tarihine kadar devam edecek.

Programa biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, sağlık bilimleri, tıp, eczacılık, veterinerlik, matematik, fizik, kimya, psikoloji, hemşirelik, malzeme mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, gıda mühendisliği, mühendislik bilimleri, genetik ve biyomühendislik gibi bölümlerinden mezun olanlar başvuru yapabilecek.

Biyomühendislik Yüksek Lisans Programı ile temelde, teknolojik anlamda araştırma yapacak bireylere gerekli bilgi birikimi sağlayarak yurdumuzda ve yurt dışında nitelikli akademik eleman ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Ayrıca yapılacak olan çalışmalara da öncülük edebilecek alanı ile ilgili teorik ve teknolojik gereksinim ve donanımlara sahip olan, alanındaki gelişmeleri takip etmiş ve etme becerisini kazanmış, öğrenmenin hazzını özümseyerek öğretmeye odaklanmış yüksek biyomühendislerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak hedefleniyor.  

Geniş bir yelpazede iş olanakları

Yüksek lisans programını bitiren bireyler, ilaç, çevre, enerji, ziraat ve biyomedikal gibi alanlarda çalışabileceği gibi endüstriyel biyomühendislik çevre, ilaç şirketleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, adli tıp laboratuvarları, özel tanı laboratuvarları, devlet hastanesi genetik laboratuvarları, özel veya devlet üniversitelerinde gerek araştırmacı gerekse akademisyen olarak çalışabiliyor.

Yüksek lisans programı kapsamında öğrencilerin endüstriye katkı sağlamaları özendirilerek yenilikçi projelerinin hayata geçirilebilmesinde kendi biyomühendislik şirketlerini kurmaları teşvik edilerek Türkiye’de biyomühendislik sektörünün gelişmesine katkı yapması bekleniyor.

Bu amaçla yüksek lisans programında öğrencilerin temel bilgileri öğrenebilmeleri için alması gereken zorunlu dersler ve çalışmak istediği alana uygun olan seçmeli dersleri seçerek hem temel bilgilerini hem de istedikleri alan ile ilgili bilgileri eksiksiz edinebilmeleri için geniş yelpazeli bir ders programı oluşturuldu.

Öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri pratikte uygulayabileceği nöropsikoloji ve psikoloji laboratuvarları, beyin görüntüleme (nörobilim) laboratuvarları, elektrofizyolojik görüntüleme laboratuvarı, radyodiagnostik görüntüleme laboratuvarı, klinik biyokimya ve toksikoloji laboratuvarı, klinik farmakogenetik laboratuvarı, beyin uyarım laboratuvarları ayrıca program dahilinde yer alıyor.