Üsküdar Üniversitesi’nde genetik ve biyoteknoloji konuşuldu

Abone ol

google news logo
Giriş13 Mayıs 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi’nde genetik ve biyoteknoloji konuşulduÜsküdar Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü tarafından gerçekleştirilen 1. Ulusal Bitek Bilimsel Toplantısı’nda genetik ve biyoteknoloji alanında kanserden kök hücreye, gelişmiş biyoteknoloji uygulamalarından Türkiye genom projesine kadar pek çok konu masaya yatırıldı.

Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda düzenlenen kongrenin açılış konuşmasını Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk yaparken alanında önemli isimler toplantıda konuşmacı olarak yer aldı.

Üsküdar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan “Akut Lenfoblastik Lösemi ve IL7R İlişkisi”; Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bora Garipcan, “Biyomimetrik Yapılar ve Biyomedikal Uygulamaları”; Yeditepe Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Deniz Kıraç “Konjenital  Adrenal Hiperlazi”, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tunç AKKOÇ “Kök hücre Uygulama Alanları”, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aslı Tolun “Evrimin İnsan üzerindeki izleri”, Hibrigen Biyoteknoloji Firması direktörü Umut Büyük “Türkiye’de Biyoteknoloji  ve Girişimcilik” konularında konuşurken; Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nesrin Özören “Türkiye Genom Projesi”ni anlattı.

Bilim ve Teknoloji Kulübü Başkanı Sinem Gamze Yayman alanında uzman isimleri buluşturan etkinliğin çok verimli geçtiğini belirterek şunları söyledi:

“Yeni bir kulüp olmamıza rağmen bir ay içerisinde gerçekleştirdiğimiz ikinci etkinliğimizde oldukça güzel sonuçlar elde ettik. Etkinliğimizi hafta sonu Cumartesi günü gerçekleştirmemize rağmen katılımcı sayısı oldukça yüksekti. Salonu dopdolu görmek kulüp arkadaşlarımı ve beni çok mutlu etti. Bilim ve Teknoloji Kulübü olarak amacımız bilim dünyasında konuşulan güncel ve popüler konularda öğrencileri ve bilime ilgi duyan herkesin bilgilenmelerini ve bilinçlenmelerini sağlamak, öğrencileri ve bilime ilgili insanların projeler geliştirmelerine katkı sağlamak, etkinlikler ve atölyeler düzenlemek ve girişimci ruhu geliştirmek ve bilim alanında faaliyet göstermelerini desteklemektir. Etkinliğimizde bu amacımıza ulaştığımızı düşünmekteyim. Yüksek sayıda katılımcı sayısı, katılımcıların memnuniyeti, pozitif geri dönüşleri keza konuşma yapan akademisyenlerimizde öyle. Etkinliğimizin hemen ardından gerçekleştirdiğimiz kokteylde öğrencilerin  akademisyenler ve aynı bölümü okuyan diğer öğrencilerle ile tanışma şansı buldu”

Üsküdar Üniversitesi’nde genetik ve biyoteknoloji konuşuldu 2 Üsküdar Üniversitesi’nde genetik ve biyoteknoloji konuşuldu 3

Üsküdar Üniversitesi’nde genetik ve biyoteknoloji konuşuldu 4 Üsküdar Üniversitesi’nde genetik ve biyoteknoloji konuşuldu 5