Üsküdar Üniversitesi’nde siyaset okulu eğitim programı başladı…

Abone ol

google news logo
Giriş18 Mart 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi’nde siyaset okulu eğitim programı başladı…

Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ÜSEM) ve Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi( PAMER) işbirliğiyle başlatılan Siyaset Okulu Eğitim Programının ilk dersi verildi. İlk dersin konusu Postkolonyalizm ve kolonyalist açıdan pozitivist aydın tipiydi…

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi’nde Siyaset Okulu Eğitim Programı düzenleniyor.  

“Postkolonyalist Açıdan Kültürel, Siyasal, İktisadî Mukavemet Dinamikleri” başlıklı programda ilk dersi Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Merve Kavakçı İslam verdi. Dr. Kavakçı İslam, ”Postkolonyalizm Nedir? Nasıl Bir İşlevi Vardır?” konusunu anlattı.

Katılımın yoğun olduğu programda Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mithat Baydur da “Kolonyalist Açıdan Pozitivist Aydın Tipi ve Militer Sekülerizm” konusunda bilgiler verdi.

Eğitim programında Yrd. Doç. Dr. Barış Erdoğan, “Hegemonik Dilin İnşası ve Ulus Devletlerde Post Kolonyalizmin ‘Meşru’ Zemini”; Yrd. Doç. Dr. Nagihan Haliloğlu “Gezi Edebiyatına Postkolonyal Yaklaşımlar” başlıklı ders verecek.

 Dr. Ravza Kavakçı Kan, “AB Üyelik Diskuru: Güç İlişkilerinden Postkolonyal Yansımalar”, Dr. Tuğrul Keskin ise  ”Afrika’da Kolonyalizm ve Amerika’da Siyah Milliyetçiliği: Kölelikten İnsan Hakları Mücadelesine” konulu eğitim verecek.

Hilmi Yavuz da ders verecek

Üsküdar Üniversitesi’nde siyaset okulu eğitim programı başladı… 2Prof.Dr. Hasan Köni’nin “Kolonyalist Açıdan Güç İlişkileri: Ortadoğu Toplumlarında Yeni Siyaset Arayışları” başlıklı ders vereceği eğitim programı kapsamında günümüz Türk edebiyatının en güçlü kalemlerinden şair, yazar Hilmi Yavuz da ders verecek. Yavuz, ”Yakup Kadri Karaosmanoğlu ‘Yaban’ Romanının Postkolonyal Açıdan Okuma Denemesi” konusunu işleyecek.

Süheyb Öğüt,  “Postkolonyalin Çifte Açmazında Tesettürlü Müstehcen” başlıklı ders vereceği program kapsamında Prof.Dr. Nevzat Tarhan da “Küresel Siyasette Batı Karşıtı Eğilimler ve Siyasal Kitle Psikolojisi” başlıklı bir ders verecek.

5 hafta boyunca Cumartesi günleri devam edecek eğitim programında dersler Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesi’nde yapılacak.