Üsküdar Üniversitesi’nde şizofreni hastalarından müthiş konser

Abone ol

google news logo
Giriş02 Ocak 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Hastaların sosyalleşmesi, yeteneklerini fark etmesi, sorumluluk alma ve iş yapma gayreti sergilemelerinde müziğin önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sevda Asqarova, Üsküdar Üniversitesi Müzik Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Bu kapsamda Avrasya Şizofreni Derneği üyelerine müzik terapi uyguladıklarını ifade eden Asqarova, kişilerin iyileşmelerine katkı sağlayan müzik ile hastaların hayata dönüşlerini kolaylaştırdıklarını kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi’nde şizofreni hastalarından müthiş konser

Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan öncülüğünde kurulan Müzik Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi (MUTEM), NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi ile önemli çalışmalara imza atıyor.

Araştırma Merkezi, üniversite adına yapılacak tüm araştırmalar (AR-GE, proje, tez) ve hastalara yönelik uygulamalarda katkı sağlayacak, pratik uygulamalar ve klinik çalışmaların yürütülmesine de destek katacak.

Üsküdar Üniversitesi’nde şizofreni hastalarından müthiş konser 2Merkezde yapılan müzik ve sanat branşındaki çalışmalara terapötik (art-terapi kapsamında) nitelik kazandırılmasının önemli olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Müzik Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Sevda Asqarova, yapılan çalışmaların akademisyen ve klinisyenlerin AR-GE ve TÜBİTAK çalışmalarında, lisansüstü öğrencilerin tez yazımı aşamasında faydalanabilecekleri rapor, anket, Ar-Ge kaynakları, dokümanlar,  bilimsel materyaller haline getirildiğini de sözlerine ekledi.

Merkezde uygulamayı önemsediklerinin de altını çizen Asqarova, Avrasya Şizofreni Derneği üyeleriyle yapılan çalışmalarda olağanüstü sonuçlar elde ettiklerini söyledi.  Asqarova;

“Müzik terapisiyle hastaların ortak alan paylaşarak sosyalleştiklerini, bugüne kadar fark etmedikleri yetenekleri keşfetmelerinin sağlandığını, serbest zamanlarının yararlı bir şekilde değerlendirildiğini, atıl olmadıklarını, kendilerini sözel olarak ifade etmekten çekinen, utanan kişiler yaptıkları çalışmalarda öfkelerini, üzüntülerini, acılarını çekinmeden ifade edebildiklerini gördük. Bu nedenle müzik hem terapist hem de danışan için bir başlangıç noktası olabilir düşüncesiyle müzik terapide yapılan çalışmalar, ses-nefes-gevşeme egzersizlerin, birlikte parça seçiminin uygulaması ve hazırlamaları üyelerimiz için çok büyük bir tedavi şekline dönüştü. Sorumluluk alma ve bir iş yapma gayreti sergilemelerinin iyileşme süreci bakımından önem taşıdığının, bir nevi hayata dönüş noktası olduklarını fark ettirdi.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda Avrasya Şizofreni Derneği üyelerinin katılımıyla tamamı hastalardan oluşan başarılı bir koro çalışması yaptıklarını ifade eden Dr. Sevda Asqarova, bu çalışmanın bugüne kadar ergoterapi alanında yapılan çalışmaların bir ilk olarak çok daha bilimsel ve uygulama şekliyle farkındalığı gösterdiğini belirtti.