Üsküdar Üniversitesi’nin “Ceylanlar”ı sosyal sorumluluk için yarışıyor…

Abone ol

google news logo
Giriş13 Nisan 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinden Betül Karakuş, Kübra Demirci ve Muharrem Çiftçi, Türkiye genelinde üniversite öğrencilerinin katıldığı “Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal Sorumluluk Proje Yarışması’na katılıyor. “Ceylanlar” ismiyle yarışmaya katılan öğrenciler, dezavantajlı kadınların kayıtlı iş gücü olarak piyasaya girmelerini hedefledikleri Haydi Girişelim Projesi ile yarışacak.

Üsküdar Üniversitesi’nin “Ceylanlar”ı sosyal sorumluluk için yarışıyor…Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencileri Betül Karakuş, Kübra Demirci ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Muharrem Çiftçi, “Haydi Girişelim” isimli projeleriyle Türkiye genelinde düzenlenen yarışmaya katıldı.

Üsküdar Üniversitesi’ni “Ceylanlar” ismiyle temsil edecek öğrenciler, projeleri ile çocukken istismara maruz kalan dezavantajlı kadınların kayıtlı iş gücü olarak piyasaya girmelerini sağlayacak,  bu kadınlara sürdürülebilir biçimde gelir kazandıracak bir girişimcilik merkezi kurulmasını amaçlıyor. Böylece kadınların mesleki eğitimlere katılarak yaşam ve mesleki becerilerini geliştirmelerine imkân sağlanacak. Proje sayesinde kadın girişimci ve yatırımcılara da ulaşılarak aralarında bir haberleşme ağı oluşturulması hedefleniyor.

Kadın girişimcilik merkezi kurulurken kadınların sadece mesleki becerileri değil, aynı zamanda annelik gibi rollerinin göz önüne alınarak konuyla ilgili kurumlar arasında işbirliği/koordinasyon kurularak sürdürülebilir çözüm üretilmesi sağlanacak.

Türkiye çapında üniversite öğrencilerinin sosyal yardımlaşma projeleriyle katıldığı “Hayal Edin Gerçekleştirelim” yarışmasına 920 proje başvurdu. Sosyal medya oylamasında birinci olan projeye 5 bin TL ödül verilecek.  

Yarışmayla üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk konularında bilinçlenmeleri, toplumsal ihtiyaçları fark etmeleri ve bu alanlarda harekete geçmeleri amaçlanıyor.

Kredi Kayıt Bürosu’ tarafından düzenlenen ve Türkiye genelindeki ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin çevre, eğitim, sağlık, spor, kültür sanat ve toplumsal olmak üzere 6 kategoride birbirinden özel projeler ile başvuruda bulunduğu yarışma, özgün ve yaratıcı sosyal sorumluluk projeleri ortaya çıkarmaktadır. Projeler alanında uzman ve seçkin jüri üyeleri tarafından değerlendiriliyor.

Jüri tarafından belirlenen kategori birincileri arasında yapılan değerlendirmelerde en yüksek puanı alan proje ise Büyük Ödül'ü almaya hak kazanıyor. Yarışmada dereceye giren öğrenciler çeşitli ödüllere sahip olmanın yanı sıra öğrencilere KKB'de staj imkânı da sunuluyor. Seçilen projeler "KKB Sosyal Sorumluluk Projeleri" kitabında derlenerek Türkiye genelinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlara dağıtılacak.

Öğrencilerimiz sosyal medya hesabı üzerinden oylarınızı bekliyoruz. Oylama için;

https://www.hayaledingerceklestirelim.com/oylama/Voting/Index