Uyuşturucudan ölüm 1 yılda 4 kat arttı

Abone ol

google news logo
Giriş30 Aralık 2014
Güncelleme10 Nisan 2023

Uyuşturucudan ölüm 1 yılda 4 kat arttı

Madde kullanımına bağlı ölümlerin geçen yıla oranla 4 kat arttığını ifade eden Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sevil Atasoy, madde bağımlılığının bir halk sorunu haline geldiğini belirterek aileleri uyardı.

Üsküdar Üniversitesi, Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kaymakamlığı’nın organize ettiği Bağımlılıkta Vaka Tartışmaları Semineri Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi’nde düzenlendi.

Katılımın yoğun olduğu sempozyumda Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Serdar Nurmedov ile Uzman Klinik Psikolog  Aslı Başabak bağımlılığa ilişkin önemli bilgiler verdi.

Madde bağımlılığı artık bir halk sorunu

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sevil Atasoy, maddeye bağlı ölümlerin son yılda 4 kat arttığına dikkat çekti. Prof.Dr. Atasoy, toplumun bilinçlenmesi ve ölümlerin önüne geçilmesi için aileye ve öğretmenlere önemli görevler düştüğünü söyledi. 

Atasoy, neredeyse her mahallede bir bağımlı kişinin bulunduğuna vurgu yaptı. Maddenin bir halk sorunu haline geldiğini ifade eden Atasoy, jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye üzerinden geçen uyuşturucu yüzünden ülkemizin tüketici bir ülke haline geldiğini söyledi.

Uyuşturucudan ölüm 1 yılda 4 kat arttı 2

Bonzai kullanımı son 3 yılda 17 kat arttı

Bağımlılık üzerine çalışmaları bulunan Dr. Serdar Nurmedov ise son yıllarda ölümlere neden olan Bonzai maddesine dikkat çekti. Kullanımının son üç yılda 17 kat arttığını belirten Nurmedov, 2014 yılında 648 kişinin uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Nurmedov bu sayısının 2013 yılında 162 olduğunun da altını çizdi.

“Bağımlılıkta Vaka Tartışmaları Sempozyumu”nda; Çocuk Şube Müdürlüğü’nden Emniyet Amiri Özlem Temür, Narkotik Suçlar İle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden Başkomiser Uğur Evcin ile Ataşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürü Duygu Adıgüzel birer konuşma yaptı.

Bağımlılıkla mücadeleye dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak, Ataşehir’de ikamet eden eğitimciler, öğrenciler, aileleri ile mahalle muhtarlarını bilgilendirmek amacıyla düzenlenen seminere ilgi büyüktü. Ataşehir Kaymakamı, Belediye Başkan Yardımcısı, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürünün katıldığı sempozyuma Ataşehir’deki okulların Müdür, Müdür Yardımcılarının yanı sıra rehber öğretmenler, muhtarlar ve veliler de katıldı.