Uzbay, Türk gençlerinin Nobel’i hedeflemeyle ilgili problemleri yok!

Abone ol

google news logo
Giriş20 Nisan 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NPFUAM) Başkanı ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) Eczacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, İSTEK Belde Okulları’nda düzenlenen TedX etkinliğinde lise öğrencileriyle buluştu.

Uzbay, Türk gençlerinin Nobel’i hedeflemeyle ilgili problemleri yok!

Gençlerle sohbet eden Prof. Dr. Uzbay, tecrübelerini de paylaştı.

Şizofreni ilacı olmaya hazır üç molekülün patent sahibi olan Prof. Dr. Uzbay, çocukken kendisine söylenen “İcat çıkarma” deyiminden söz ederek gençlere okumaları, merak etmeleri ve araştırma yapmaları konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Eğitim hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olan Prof. Dr. Uzbay, İtalya ve Amerika’da kazandığı burslar sayesinde kendini geliştirdiğini belirterek “Sizin vergilerinize fazla dokunmamaya çalıştım, kendimi dışarıda geliştirdim” dedi.

Vatanımın bilime ihtiyacı var diyerek ülkesine dönmeyi tercih ettiğini belirterek çalışmalarını Türkiye’de sürdürdüğünü kaydeden Uzbay, Türk gençlerinin Nobel’i hedeflemekle ilgili bir problemleri olduğunu düşünmediğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu.

“Eğer böyle bir problem olsaydı ben bunu hayal etmezdim. Ama galiba sorun iklimde. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürüyen kendini onun manevi mirasçısı kabul eden gerçek ülkünün ülke için bilim yoluyla ülkeye hizmet etmek olduğuna inanan ve bu işi ülkesinde yapmaya çalışan bir bilim insanıyım. Belki birtakım gençler benim yolumu benimseyebilirler. Ne yazık ki onlara heyecan verecek Aziz Sancar gibi Atatürk’e sunabileceğim dikkat çekici bir ödülüm yok ama onlara azmimi sunabilirim” dedi.

 

ÜHA