Vefatı'nın 77.Yılında Mehmet Akif Ersoy fotoğraflarla anıldı

Abone ol

google news logo
Giriş02 Ocak 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

İstiklal Marşımızın yazarı, milli şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 77’inci yılında Üsküdar Üniversitesi’nde açılan sergide anıldı. Akif’in öğrencilik yıllarından başlayarak, devlet memurluğu, milletvekilliği dönemi, Mısır’da geçirdiği ve hastalandığı yıllara ait fotoğraflar kronolojik olarak sergileniyor. 29 fotoğrafın yer aldığı sergiye öğrenciler ilgi gösteriyor.

Vefatı'nın 77.Yılında Mehmet Akif Ersoy fotoğraflarla anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy, aramızdan ayrılışının 77’inci yıldönümünde fotoğraflarıyla anıldı.

Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesinde  "Vatan Şairi" ve "Milli Şair" unvanları ile anılan Mehmet Akif Ersoy için fotoğraf sergisi açıldı.

Çanakkale Destanı, Bülbül, Safahat’ın yazarı, Kurtuluş Savaşı sırasında ise milletvekili olarak 1. TBMM'de yer alan Şair Ersoy’un 29 fotoğrafı sergide yer alıyor.

Akif’in öğrencilik yıllarından başlayarak, devlet memurluğu, milletvekilliği dönemi, Mısır’da geçirdiği yıllara ait fotoğraflar kronolojik olarak sergileniyor.

Ayrıca, Akif’in çocukları ve eşine ait fotoğrafları ile birlikte, yazılarının yayımlandığı “Sırat-ı Müstakîm” ve “Sebilü’r-Reşad” dergilerinin görseli ile “Çanakkale Şehitlerine” şiiri ve “İstiklal Marşı” da sergide bulunuyor.

Mehmet Ruyan Soydan’ın arşivinden oluşan fotoğraflara öğrencilerin ilgisi ise oldukça yoğun. Sergi 03 Ocak Cuma gününe kadar gezilebilecek.