Yaşlanan Dünyanın Bakım İlkeleri

Abone ol

google news logo
Giriş21 Mart 2013
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Yaşlanan Dünyanın Bakım İlkeleriYaşlanan Dünyanın Bakım İlkeleri 2Prof. Dr. Gülten Kaptan, yaşlılığın bakım ilkelerini yazdı. Nobel Tıp Yayınlarından yeni çıkan kitap, yaşlı bakım hizmetleri alanındaki öğrenciler ve tüm sağlık profesyonelleri için önemli bir kaynak.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan “Geriatrik Bakım İlkeleri” isimli son kitabını eğitimle buluşturdu.

Kitabın amacı, Yaşlı Bakım Hizmetleri alanındaki öğrenciler ve tüm sağlık profesyonellerine temel bilgi kazandırmak olup, kapsamlı yaşlı bakımının yanı sıra hasta ve sağlıklı yaşlı bireyleri kavramları çerçevesinde ele alabilmesini sağlamak.

Sağlık alanındaki gelişmeler ve paralelinde yaşam standartlarının artması dünya ölçeğinde yaşlı nüfusun her geçen gün artmasına neden olurken, toplumların yaşlanması yaşlı bakım hizmetlerini önemli kıldı.

Ülkemizde ve dünyada yaşlı nüfus giderek artarken dünya genelinde 60 yaş üzerindeki nüfusun 2025 yılında 1. 2 milyara, 2050 yılına kadar ise 2 milyara ulaşması bekleniyor.

Yani dünya yaşlanıyor. Hal böyle olunca Prof. Dr. Kaptan’ın Nobel Tıp Yayınlarından çıkardığı “Geriatrik Bakım İlkeleri” isimli kitabı bu dönemde önemli bir ihtiyaca cevap veriyor.