Katil Doğanlar

Abone ol

google news logo
Giriş10 Ocak 2017
Güncelleme10 Nisan 2023

Katil Doğanlar

Katil Doğanlar 2Yılbaşı gecesi Ortaköy'de düzenlenen korkunç saldırının şüphelisinin profil görüntülerine ulaşılmasının ardından, katilin, daha önce pek çok suikast ve silahlı saldırı eylemcisinden aşina olduğumuz eşkal ve yüz ifadesi özellikleri, uzmanlar tarafından inceleniyor. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Nevzat Tarhan, YeniBirlik'e suikastçının eşkâlini ve tanınan suikastçilerle ortak yönlerini değerlendirdi.Türk kamuoyunun yakından tanıdığı yüzler; Abdi İpekçi ve Papa suikastçisi Mehmet Ali Ağca, Hrant Dink’i katleden Ogün Samast, Yasin Hayal, Rahip Andrea Santoro’nun katili Oğuzhan Akdin, Malatya Zirve Yayınevi katliamcıları Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler. Tüm bu suretlerde, ancak soğukkanlı katillerde rastladığımız çok belirgin bir ifade mevcut.

Hepsi benzer bir şekilde donuk, duygusuz ve keskin yüz hatlarına sahip. Bu katiller doğuştan gelen ve eşkâllerine yansıyan bazı ayırıcı özelliklere sahip kişiler arasından mı seçiliyor, yoksa kendilerine verilen “özel eğitimler” sonucunda kazandıkları bazı özelliklerinin ifadelerine yansımasından mı kaynaklanıyor?

Bu isimlerin ortak özellikleri, Türkiye’nin yakın tarihine damga vurmuş, ancak henüz tam anlamıyla aydınlatılmamış yönleri; istihbarat ağları ile bağlantıları ve pek çok karanlık amacı olan, provokatif ve şov amaçlı operasyonlara imza atmış olmaları. Dolayısıyla bu katiller, başta PKK ve DEAŞ gibi “müteahit” terör örgütlerinin özel seçilmiş ve özel eğitim almış, arkasında ciddi bir planlama ve destek ağı kurulmuş “profesyonel özel ajanları.” Bu özellikleri ile de terör örgütünün “rutin” eylemlerinde fedai eylemci olarak harcadığı kandırılmış teröristlerden ayrılıyorlar.

YENİBİRLİK’e verdiği özel demeçte, tıp profesörü, psikiyatrisi, yazar ve Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Nevzat Tarhan, saldırganın eşkâli üzerinden şu değerlendirmelerde bulundu:

“Reina saldırısı şüphelisinin fizyolojik olarak (Abdi İpekçi ve Papa suikastçisi) Mehmet Ali Ağca’ya benzerliği var. Yüzündeki kuşkucu, delici bakışlar, yüksek özgüven ifadesi ve gizem bakımından da Ağca ile benzeşiyor.
Ancak şüphelinin ifadesi, IŞİD tipi teröriste uymuyor. Dikkatli bakıldığında, IŞİD teröristlerinin yüz ifadelerinde idealist bir öfke mevcuttur. Ortaköy katilinde ise soğukkanlı bir ifade var. Ağca ve Ortaköy katili türü teröristlerde gözlemlenen en büyük özellik olarak, yapılacak terör eylemi için özel yetiştirilmiş tetikçi görünümü var. Bu tür teröristlerin konuşturulması çok zordur. Ağca’dan da elle tutulur bir bilgi alınamadı. Bu tür teröristler aynı zamanda yüksek stres altında soğukkanlı ve davranış kontrolü yüksek kimselerdir. Ortaköy katili de büyük ihtimalle sağ ele geçirilse bile konuşma ihtimali düşüktür. Özel amaç için yetiştirildikleri için planlama stratejileri çok yüksektir.”

Bu özel yetişmiş ajanlar, tıpkı Mehmet Ali Ağca, Ogün Samast, Yasin hayal, Oğuzhan Akdin, Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler gibi yakalanmaları durumunda eylemleri ile ilgili elle tutulur herhangi bir bilgi içermeyen, yer yer çelişkili ve kapalı ifadeler kullanıyor, suratlarına gerçekleştirmiş oldukları eylemler ilgili herhangi bir duygu belirtisi yansımıyor. Böylece bu sansasyonel eylemlerin etrafında oluşturdukları sır perdesine suretleriyle de destek veriyorlar.

Yeni Birlik Gazetesi/6 Ocak 2017