Artık sosyal fobiniz kalmayacak!

Abone ol

google news logo
Giriş06 Eylül 2019
Güncelleme29 Aralık 2021
Artık sosyal fobiniz kalmayacak!ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Tokel ile ekibi, ODTÜ Psikoloji Bölümü ve TÜBİTAK desteği alınarak 'Sanal Gerçeklik Ortamında Maruz Bırakma' terapisinin uygulanabildiği bir bilgisayar yazılımı geliştirdi.

Türk bilim insanlarından "sanal gerçeklikle terapi" yazılımı

Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi işbirliğiyle her Çarşamba düzenlenen Multi Disipliner Bilimsel Toplantı'nın bu haftaki konuğu, ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuğba Tokel'di.
Sanal gerçeklik tedavisi ile ilgili yeni bir yazılım geliştiren ODTÜ'lü bilim insanları, sosyal fobisi olanları, sanal gerçeklik ortamında korkularıyla yüzleştirerek tedavi edebilen yeni yazılımı kullanmaya hazırlanıyor.
Yazılımı ODTÜ ekibiyle geliştiren ve NPİSTANBUL Hastanesi'nin konuğu olan Prof. Dr. Tuğba Tokel, sanal gerçeklik yazılımıyla ilgili bilgi verirken, "Türkiye'de özellikle sosyal fobilerin tedavisine yönelik ilk yazılımı geliştirdik. Seans sırasında avatarlar, nötr, ilgili, ilgisiz, reddedici gibi durumlara büründürülebiliyor. Terapistler, uyarıcıları değiştirerek senaryonun yoğunluğunu ayarlayabiliyor, senaryoyu gerektiği kadar tekrarlayabiliyor" dedi.
NPİSTANBUL Hastanesi'nde de uzun zamandır uygulanan Sanal Gerçeklik tedavisinde, biofeedback destekli sanal gerçeklik tedavisi ile dış dünyada kişiye kaygı veren uyaranlar terapi odasına taşınıyor. Kişinin beyin, solunum, vücut ısısı ve kas hareketlerindeki değişiklikler an be an izleniyor kişinin korku, kaygı ve takıntılarıyla yüzleşmesi ve başa çıkması sağlanıyor.

Sanal gerçeklik nasıl bir tedavi yöntemidir?

Kaygı ve korkunun tedavi edilebilmesi için sadece konuşarak ya da hayalde duyarsızlaştırma çalışmalarının yetmediği durumlarda sanal gerçeklik tedavisi uygulanabiliyor. Tokel, sosyal fobilerin dünya genelinde en yaygın görülen psikiyatrik rahatsızlıklar arasında olduğunu da önemle vurguladı.