Bugün Felsefecilere daha fazla ihtiyaç var!

Abone ol

google news logo
Giriş19 Kasım 2013
Güncelleme10 Nisan 2023

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu katıldığı çalıştayda Türkiye’deki felsefe çalışmaları, felsefenin geleceği ve dünya sorunları karşısında felsefenin yaklaşımına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Ömerustaoğlu özellikle demokrasi ve insan hakları, ayrımcılıkla mücadele, birlikte yaşama ve uygulamalı etik konularında felsefecilerin daha fazla çalışma yapmasının bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bugün Felsefecilere daha fazla ihtiyaç var!Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı Felsefe Bölümü tarafından düzenlenen Mehmet Karasan ve Türkiye’de Felsefe Çalışmaları Çalıştayına katılan Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, Felsefenin Türkiye’deki çalışmalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayda söz alan Prof. Dr. Ömerustaoğlu, Türkiye'de felsefe çalışmaları, felsefe mezunlarının istihdamı ve felsefenin geleceği üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

Aklın en derin kaynağı olan felsefenin dünya sorunları karşısında ne gibi çözümler üretebileceği üzerine de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu özellikle bugünlerde felsefecilere daha fazla ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Yaptığı konuşmada Ömerustaoğlu şunları söyledi.

“Özellikle demokrasi ve insan hakları, ayrımcılıkla mücadele, birlikte yaşama ve uygulamalı etik konularında felsefecilerin daha fazla çalışma yapmasına ihtiyaç var.” Dedi.

Toplumda felsefe algısı, yükseköğretimde felsefe eğitimi, felsefenin insan yaşamındaki yeri ve varoluşsal sorunlar üzerine de bilgiler veren Ömerustaoğlu’nun konuşması toplantıya katılan akademisyenler ve öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi.