Dünyaca ünlü kriminal uzmanı Prof. Dr. Renee Roy Üsküdar Üniversitesi’ne Geliyor

Abone ol

google news logo
Giriş20 Mayıs 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi, Şiddet ve Suçla Mücadele Araştırma, Uygulama Merkezi (ŞİDAM) 30 Mayıs’ta şiddet ve suçla mücadeleyi önleme faaliyetleri kapsamında çok önemli bir konferansa ev sahipliği yapıyor. 30 yıldır adli bilimler uzmanı olarak çalışan PennState Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reena Roy,  bir konferans vermek üzere Üsküdar Üniversitesi’ne geliyor. Roy, 1983’den beri biyolojik delil içeren sayısız adli vakada görev almış, 150’den fazla davada tanıklık etmiş, “Erkekler Ağlamaz” adlı filme de konu olan 3’lü cinayet vakasındaki gibi birçok vakada analizleri ve tanıklığı kritik rol oynamış, Amerika Birleşik Devletleri polis kriminal laboratuarlarında  DNA delillerinin kullanılmasını sağlayan önderlerden. Prof. Dr. Renee Roy konferansta cinayetleri nasıl çözdüğünü anlatacak.

Üsküdar Üniversitesi ŞİDAM Müdürü ünlü adli bilimler uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy’un konuğu olarak Türkiye’ye gelecek olan Prof. Dr. Reena Roy, 30 Mayıs 2014, Cuma günü Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi, Konferans Salonu’nda suçla mücadele çalışmaları çerçevesinde pek çok uzmana ışık tutacak “Katil Kim” başlıklı bir konferans verecek.

Dünyaca ünlü kriminal uzmanı Prof. Dr. Renee Roy Üsküdar Üniversitesi’ne GeliyorProf. Dr. Reena Roy kimdir?

Amerikan Adli Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Reena Roy, 30 yıldır adli bilimler uzmanı olarak çalışmaktadır. 1983’den beri biyolojik delil içeren sayısız adli vakada görev almış Prof. Dr. Reena Roy, 150’den fazla davada tanıklık etmiştir. “Erkekler Ağlamaz” adlı filme de konu olan 3’lü cinayet vakasındaki gibi birçok vakada analizleri ve tanıklığı kritik rol oynamış olan Roy, Amerika Birleşik Devletleri polis kriminal laboratuvarlarında  DNA delillerinin kullanılmasını sağlayan önderlerdendir. Karmaşık bilimsel konuları jüriye kolaylıkla açıklaması da “All She Wanted” adlı bir kitaba konu olmuştur. Amerikan Adli Bilimler Akademisi Üyesi’dir. Aynı zamanda Amerikan Kriminal Labaratuvar Direktörleri Derneği üyeliğini sürdürmektedir. Ek olarak Ulusal Adalet Enstitüsü’nün sponsorluğunda kurulan DNA Adli Teknik Çalışma Grubu’na da aktif olarak katılmıştır.