Ebeveynler çocuklarının heykeltıraşları değildir!

Abone ol

google news logo
Giriş06 Mayıs 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Ebeveynler çocuklarının heykeltıraşları değildir!Üsküdar Üniversitesi psikoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Asil Özdoğru, Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen seminerde “iyimser ve duyarlı çocuk yetiştirmenin püf noktalarını anlattı.

Yrd. Doç. Dr. Asil Özdoğru, Türkiye’nin son yıllarda geçirdiği sosyal ve ekonomik değişimle birlikte ailelerin de yapısal ve sosyodemografik özelliklerinin değiştiğini belirterek “Bu durum da çocuğa verilen değeri daha pedagojik bir modele dönüştürmüştür. Ana babalık davranışları açısından sevgi kadar disiplin de çok gerekli bir unsurdur. Ebeveynlerin sergiledikleri davranışlar da kendi içinde tutarlı olmalıdır” dedi.

Çocuk gelişiminin gen-çevre etkileşiminin bir eseri olduğunu bu yüzden de ailelerin çocuklarının gelişiminde tek belirleyici olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Özdoğru, “Ebeveynler çocuklarının heykeltıraşları değillerdir. İyimser ve duyarlı çocuk yetiştirmek için yemek tariflerindeki gibi püf noktaları yoktur ama genel olarak sabır, dikkat ve özveri gerekir. Anne babalar çocukları için iyi birer örnek teşkil eder. Bu yüzden kendi davranış ve özelliklerimizi daha iyi tanımamız ve iyileştirmemiz gerekir” dedi. Yrd. Doç. Dr. Özdoğru, anne babalıkla ilgili güvenilir kaynaklardan bazı tavsiyelerin yanı sıra popüler ve akademik eserlerin de bilgilerini de paylaştı.