Kanserin Stratejisini Çözen Salih Gencer’e Avrupa’dan Saygın Bir Ödül

Abone ol

google news logo
Giriş22 Aralık 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0
Kanserin Stratejisini Çözen Salih Gencer’e Avrupa’dan Saygın Bir Ödül

Kanser tedavisinde, ödüllere layık görülen çalışmalarıyla tüm Dünya'nın takdirini kazanan, Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Gencer'e bir ödül de 28. EORTC-NCI-AARC Symposium on Molecular Targets and Cancer Therapeutics' ten verildi.

Kanserin Stratejisini Çözen Salih Gencer’e Avrupa’dan Saygın Bir Ödül 2Gencer, metastaz konusundaki dikkat çeken çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.
 
Metastatik kanserlerin erken tanı ve tedavisinde yeni bir tedavi stratejisini ortaya koyan Salih Gencer, Münih'te European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC), National Cancer  Institute (NCI) ve American Association for Cancer Research (AARC)'nin birlikte düzenlediği, 35 farklı ülkeden yaklaşık 3000 bilim insanının katıldığı sempozyumda ‘’ENA Travel Grant Award’’ ile ödüllendirildi.
 
Kendini Kanseri Yenmeye Adadı
 
Dünya'da kanser tedavisi ve metastaz konusundaki çalışmalara yön veren bilim adamlarından biri olan Salih Gencer, Münih'teki sempozyumda aldığı ödülle Türkiye'nin ismini bir kez daha duyurmayı başardı, ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalar hakkında tanınmışlık sağladı.
 
Çalışmaları Dünya'nın saygın kuruluşları tarafından dikkatle takip edilen Salih Gencer, önümüzdeki dönemde ABD'den ve AB'den bu ve benzeri çalışmaları için destekler alacak. Özellikle California Üniversitesi tarafından yakın takibe alınan, genç bilim adamı Dünya'da metastaz üzerinde araştırmalar yapan üniversite ve kurumlar tarafından da ilgiyle takip ediliyor.
 
Kanser tedavisi ve ilaç üretimi konusunda çok önemli fikirlerin paylaşıldığı Münih'teki sempozyum, patent başvurusu için de bir adım oldu, Gencer bu konuda da ilk adımları attı.