Mustafa Merter: “Rüyalar psikolojiyi tedavi ediyor”

Abone ol

google news logo
Giriş13 Mayıs 2017
Güncelleme10 Nisan 2023
Mustafa Merter: “Rüyalar psikolojiyi tedavi ediyor”Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Psikoloji Kulübü’nün birlikte düzenlemiş olduğu ‘’Nefs Psikolojisi’’ adlı söyleşiyle Psikoloji Kulübü dönemin son etkinliğini gerçekleştirdi. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik Merkez Kuzey Kampüs Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda düzenlendi. Dr. Mustafa Merter ile Şule Alpay’ın konuşmacı olduğu etkinliğe katılım yoğun oldu.

Psikolojinin Arapçada ki anlamını ilm-i nefsiye olarak tanımlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan her ne kadar Batı psikolojiyi ‘başkasını anlama’ olarak tanımlasa da asıl ilimin kendini bilmek olduğunu bundan dolayı psikoloji de kendi nefsini tanıma bilimi olduğunu vurguladı.Mustafa Merter: “Rüyalar psikolojiyi tedavi ediyor” 2

Öncelikle katılımcıların hepsinden birbirlerine adını sormasını ve buraya neden geldiklerini söylemelerini isteyen Şule Alpay bu sayede kişilerin birbirlerini tanımasalar da bir iletişim ve diyalog içerisinde nasıl olacaklarını gösterdi.

Alpay; Üsküdar Üniversitesinin “İnsanı anla dünyayı değiştir” sloganıyla konuya başlayarak; ‘Nasıl ki bir kek tarifini araştırdığımızda karşımıza çıkan ilk şey o kekin malzemeleriyse, insanı anlamaya araştırdığımızda da bulduğumuz ilk bulgular insanın içinde olan şeylerdir.” Dedi.

Şule Alpay; “İnsan topraktandır’’ sözüyle yola çıkarak toprak, göktaşı gibi varlıkların insan ile aynı elementleri taşıdığını, bunlar incelendiğinde oksijen, hidrojen, su ve daha birçok malzemenin ortak olduğunu dile getirdi.

Mustafa Merter: “Rüyalar psikolojiyi tedavi ediyor” 3Sigmund Freud, Carl Gustav Jung, William James gibi ünlü psikiyatr ve nörologların düşünce ve tezleriyle konuşmasını pekiştiren Alpay, İncil, Tevrat ve Kuran’da geçen nefs ve ruh kavramlarını karşılaştırdı.

Nefs kavramı kuranda 268 defa geçerken, ruh kavramının sadece 20 defa geçmesi de dikkat çekti.Konuşmasında birçok deneye yer veren Alpay nefsi, yanan bir ampule benzetirken, ampulün üzerine sıktığı bir siyah boyayla,  onu süper egomuzla kararttığımızı ifade etti.

Şule Alpay’dan sonra sahnede yerini alan Dr. Mustafa Merter birçok hastasını aslında rüyayla tedavi ettiğini ve bu yöntemin depresyon, unutulmayan acı geçmişler, affedilemeyen kişilikler, hissedilen korkular ve daha birçok sorunların tedavisinde olumlu sonuç aldıklarını dile getirdi.

Hastalarının rüyalarından da örnek veren Dr. Mustafa Merter her insanın içinde bir cennet ve cehennem olduğunu söyledi. İslam’da ki yedi nefs terbiyesinden de söz ederek insanın esfele safiline inebileceği gibi, nefs-i kamile mertebesine de yükselebileceğini belirtti.

Etkinlik, kulüp üyelerinin Şule Alpay ve Dr. Mustafa Merter’e çiçek ve plaket takdimi ile son buldu.