Prof. Babalarıyla Aynı Okuldalar

Abone ol

google news logo
Giriş22 Ekim 2013
Güncelleme10 Nisan 2023

Yaşamda hemen her öğrencisinin arzu ettiği bir durum aslında babası ya da annesiyle aynı okulda olmak. Büşra ve Cansu da bunun hayalini kurdu yıllarca. Hayallerine üniversitede kavuştular. Psikoloji öğrencisi olan Büşra ve Cansu bugün babalarıyla aynı okulun yollarını aşındırıyor. İkisi de hayatlarından çok memnun. Babaları da öyle.

0

Üsküdar Üniversitesi, yaşamda eşine çok az rastlanan bir mutluluğu yaşıyor.

Türkiye'nin Davranış Bilimleri ve Sağlığı Alanında ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi, mutlu bir aile tablosu ortaya koyuyor.

Eğitim Öğretimde ikinci akademik yıla başlayan Üniversite, bu yıl da yüzlerce öğrenciye kapılarını açtı. Tıpkı Büşra Konuk ve Cansu Çiğdem Gültekin’e de olduğu gibi. Büşra ve Cansu tercihlerin ardından üniversitede okumaya hak kazanan binlerce öğrenciden sadece ikisi.

Onları buluşturan bölümleri ve akademisyen olan babaları

Psikoloji Bölümünde okumak isteyen Büşra Konuk ve Cansu Çiğdem Gültekin Üsküdar Üniversitesi’ni tercih etti ve kazandı. Gerek Konuk gerek ise Gültekin, çok istedikleri bölüm ve okullarına severek gelip gidiyor. Onların okullarını sevmelerinin altında yatan bir neden de babalarının aynı okulda akademisyen olması.

Psikoloji Bölümünde okuyan Büşra Konuk’un babası Prof. Dr. Muhsin Konuk, kızının öğrenim gördüğü üniversitesinin rektör yardımcısı, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü İngiliz Bölümü Bölüm Başkanı.

Psikoloji İngilizce hazırlıkta olan Cansu Çiğdem Gültekin’in babası ise aynı okulun Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı. Prof. Dr. Selahattin Gültekin de kızıyla aynı okulda olmanın sevinci ve gururunu yaşadığını belirtiyor.


Büşra ve Cansu hemen her öğrencinin hayal ettiği bir tabloyu yaşıyor. Aslında onlar da yıllar öncesinden bu anı hayal etmiş. Bir gün babalarıyla aynı okulda olacaklarına inanmış ve bu yolda da çaba sarf etmişler. Sonuçta da öyle oldu. Büşra ve Cansu şimdi her gün babalarıyla aynı okulun yolunu tutuyor.

Biri anlatan diğeri dinleyen taraf olsa da okula geliş ve gidişlerde, ders aralarında istediklerinde babalarıyla bir araya gelebiliyorlar.

Prof. Dr. Selahattin Gültekin benzer duyguyu diğer kızıyla da yaşadığını ifade ediyor. Görev yaptığı önceki üniversitede Cansu’nun ablasıyla aynı okulda olduğunu belirten Gültekin, Cansu ile tekrar aynı duyguları yaşamanın kendini mutlu ettiğini kaydediyor. Kızı Cansu’nun kaliteli eğitimi için bulunduğu üniversiteyi tercih ettiğini söyleyen Gültekin, ilk 8 tercihini kızının Üsküdar Üniversitesi yaptığını ifade ediyor.

 

 Gültekin bu konuda tecrübeliyim diyor:

“ Görev yaptığım diğer üniversitede de yurt dışında Bilgisayar Mühendisliği’nde okuyan kızım yatay geçişle yanıma gelmişti. Bu bir babaya çok gurur yaşatıyor. Benim için de çocuğum için de iyi oluyor. Sabahları birlikte geliyoruz mesela. Geliyor çantasını odama bırakıp gidiyor. Yanımda olduğu için ben de onun adına güven hissediyorum. Parası bitiyor harçlık almaya geliyor yanıma. Bunlar güzel duygular.”

Cansu da durumdan memnun. Arkadaşları ara sıra ona takılsa da babasıyla aynı okulda olmak onu mutlu ediyor.

Cansu Çiğdem Gültekin:

“Sabahları babamla geliyorum okula. Bu benim için çok kolaylık oluyor. Ve daha birçok avantajı var. Herhangi bir konuda ihtiyacım olması halinde babamın kapısını çalıyorum. Güzel bir duygu. Üsküdar Üniversitesi Psikolojiyi iyi ki tercih etmişim. Çünkü psikoloji hayatın her alanında var. Hayatı daha iyi anlıyorsunuz. Kendinizi daha iyi tanıyorsunuz. Tekrar tercih yapsam yine Psikoloji yine Üsküdar Üniversitesi derdim. Bana en uygun meslek buymuş.”

Kızıyla aynı okulda olmanın çok farklı bir duygu olduğunu ifade eden diğer baba Prof. Dr. Muhsin Konuk ise 30 yıldır genç yetiştirdiğini, bunlardan birinin kendi çocuğunun olmasının kendisi için gurur verici olduğunu ifade ediyor. Sabahları kızıyla okula geldiğini belirten Prof. Dr. Konuk, kızı Büşra’nın severek Psikoloji okuduğunu kaydediyor. Meslek seçiminde kızına müdahale etmediğini sadece bilgilendirmelerde bulunduğunu dile getiren Konuk, kızıyla aynı okulda olmanın kendisi için değişik bir duygu olduğunu belirtiyor.

Psikoloji öğrencisi Büşra Konuk babasıyla aynı okulda olmayı küçüklüğünden beri hep hayal ettiğini söylüyor.

“Hep babamla birlikte olmak istiyordum. Ve bu oldu. Çok mutluyum. Benim için çok avantajı var. Kendimi daha rahat hissediyorum. Cansu ile de tanıştık ve sık görüşüyoruz. Aynı bölümdeyiz. Üsküdar’ı seçmemde bu alanda tematik bir üniversite olması belirleyici oldu. Psikolog olmak istiyorum.”