Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileriyle söyleşti

Abone ol

google news logo
Giriş11 Kasım 2013
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üniversite öğrencileriyle buluşmalarını aksatmayan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan son olarak Bahçeşehir Üniversitesi’ndeydi. Katre İlim Kültür ve Sanat Kulübü’nün “ Katre Kültür Sohbetleri” kapsamında öğrencilerle bir araya gelen Tarhan,  Yunus Emre ve Mevlana’nın eserlerinin psikolojiye etkisini anlattı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileriyle söyleşti

Üniversite öğrencilerini ihmal etmeyen Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğrenci buluşmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Tarhan hafta sonu Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Bahçeşehir Üniversitesi Katre İlim Kültür ve Sanat Kulübü’nün “Katre Kültür Sohbetleri” ne katılan Tarhan, ‘ Yunus Emre ve Mevlana eserlerinin insan psikolojisi üzerindeki etkisi’ konusunda öğrencilerle söyleşti.

Gerek Mevlana gerek ise Yunus Emre’nin Türk İslam tarihinde çok önemli yeri olduğuna dikkat çeken Tarhan, kişinin kendini tanımasında bu iki değerin çok önemli olduğunu, insanlığı tanımasına da ciddi ışık tuttuğunu söyledi.

Mevlana'yı bu çağın gözüyle okuyup özünü koruyarak günümüz insanına anlatmak gerektiğini belirten Tarhan, Mevlana'yı günlük hayatta bize yol gös­terici olarak görmek gerektiğini kaydetti. Mevlana'nın öğretilerinin kazandıracağı donanınım bilgelik ça­ğında insana önemli fayda sağlayacağının altını çizen Prof. Tar­han, Mevlana'nın ruhsal yapımızdaki şifrelere dokunduğunu ifade etti.

Büyük bilgenin asırlar ötesinden gelen sözleriyle güzele, iyiye duyduğumuz özlemi hissettirdiğini vurgulayan Tarhan, çağın vicdanına hizmet et­miş birisi olarak Mevlana’nın bugün de vicdani sezgisine ihti­yaç olduğunu belirtti.

Yaşadığı döneme bakıldığında Yunus Emre’nin sadece bir derviş, bir halk şairi, bir mutasavvıf değil, aynı zamanda bir psikolog olduğunu dile getiren Tarhan, Yunus’un yalnızca halkın sanat zevkini tatmin ettiği için “Yunus” olmadığını sözlerine ekledi.

Yunus’un nefesinin bugün hâlâ bu kadar canlı olmasında en büyük etken insanların psikolojik ihtiyaçlarını gidermesidir diyen Tarhan,  Anadolu insanının travmalarını çözen, toplumsal huzuru sağlayan ve yeni bir kültür iklimi adeta bir “Yunus iklim kuşağı” oluşturan bu büyük halk ozanının bugünün insanına da çok şey söylediğinin altını çizdi.