Sağlımızı tehdit eden vektörleri sanat ile anlattılar

Abone ol

google news logo
Giriş23 Şubat 2017
Güncelleme10 Nisan 2023
Sağlımızı tehdit eden vektörleri sanat ile anlattılar

Üsküdar Üniversitesi, halk sağlığı konusunda akademisyen ve öğrencilerin farkındalığını arttırmak ve yeni nesilde vektörlere karşı bilinç oluşturmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü Vektörlerle Mücadele Birimi ile ortaklaşa bir farkındalık organizasyonu düzenledi. Üniversitelere yönelik başlatılan çalışmanın ilki Üsküdar Üniversitesinde yapıldı. Organizasyona Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy,  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur ile ÜSGÜMER ve ÜSEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Uçan da katıldı.

Sağlımızı tehdit eden vektörleri sanat ile anlattılar 2İnsan sağlığını tehdit eden, sivrisinek, kene, fare, böcek gibi zararlıların ortak adı olan vektörler konusunda hem öğrencileri hem de akademisyenleri bilinçlendirmek amacıyla yapılan farkındalık organizasyonu, birbirinden anlamlı tiyatro oyunları, canlı performans ritim gösterileri ile Türk Sanat Musikisi dinletisi tadında eğitici ve öğretici şarkılar sunan koro grubundan oluşuyor. Tüm içerik ve sunumlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Vektörlerle Mücadele Birimi çalışanları tarafından sahneleniyor.

Amaç vektörel kaynaklı hastalıklara dikkat çekmek

Sıtma, tifüs, sarıhumma, ensefalit gibi hastalıklar, gelişen teknolojiye rağmen birçok ülkede büyük tehlike oluştururken, vektörlerle taşınan hastalıkların birçoğuna karşı aşı ile korunmanın mümkün olmaması, vektörlerin insan sağlığı için büyük tehdit oluşturmasına neden oluyor.  Ayrıca dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin vektör kaynaklı hastalıklardan hayatını yitirmesi dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütünün yayınları listesinde de vektörler kaynaklı hastalıklar en önemli hastalıklar grubunda gösteriliyor.

Tiyatro, müzik, sanatla en güzel farkındalık oluşturulması hedefleniyor

Vektörlerle mücadelede, bilinçsiz olan ve çaresiz kalan bireylere karşı eğitici ve öğretici içeriğe sahip farkındalık organizasyonunda; halk sağlığı ve vektörlerle mücadele konusunda katılımcılar bilinçlendirilecekken, birbirinden ilginç sahne tasarımı ve kostümlerle sergilenen oyunlar, müzikler, izleyicilere keyifli anlar yaşattı.

Halk sağlığı konusunda bir ilk

Üsküdar Üniversitesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile sanatsal anlamda gerçekleştireceği halk sağlığı ile vektörler konusundaki farkındalık çalışması, üniversiteler arasında bir ilk olarak dikkat çekti. İlki Üsküdar Üniversitesinde gerçekleştirilen çalışma diğer üniversitelere de taşınacak.

Sağlımızı tehdit eden vektörleri sanat ile anlattılar 3