Çocuğa kitap sevgisini ‘okuyarak’ aşılayın

Abone ol

google news logo
Giriş17 Kasım 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Çocuğa kitap sevgisini ‘okuyarak’ aşılayınHer yıl kasım ayının ikinci haftasında kutlanan Çocuk Kitapları Haftası’nın önemine dikkat çeken uzmanlar, çocuklara kitap sevgisini aşılamanın birinci koşulunun onlara model olmaktan geçtiğini söylüyor.

Okuma alışkanlığı ve kitap sevgisini kazandırmak için her yıl kasım ayının ikinci haftası, Çocuk Kitapları Haftası olarak anılıyor. Dünyada ilk kez 1919’da kutlanmaya başlanan hafta ülkemizde 1947 yılından itibaren kutlanıyor.

Çocuklara kitap okuma sevgisini aşılamak, daha çok ve daha kaliteli çocuk kitabı yazılmasının sağlanmasının amaçlandığı haftanın önemine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ömer Osmanoğlu, ebeveynlere ve öğretmenlere önemli önerilerde bulunuyor:

Bilme ve merak arzusu engellenmemeli

‘Ülkemiz kitap okuma konusunda ne yazık ki istenen seviyelerde değil, Japonya, Amerika ve Avrupa’nın farklı ülkeleriyle kıyaslandığında gerilerde. Maalesef kitapla arası iyi olmayan okumayan bir toplumuz. Bu noktada psikologlara, pedagoglara ve eğitimcilere çok önemli görevler düşüyor. Çocuklara kitap okuyun demek yerine model olmak gerekiyor. Çocuklar o yaşlarda çok soru soruyor, merak ediyor. Bunun önüne geçilmemeli, ket vurulmamalı. Anne baba ve öğretmenler bu sorularına yanıt vermeli. Toplum olarak bu yaklaşım değişmeli.Bilme ve merak arzusunun engellenmemesi gerekiyor.’

Oku demekle alışkanlık kazandırılmıyor!

Çocuklara sadece ‘kitap oku’ demekle bu alışkanlık kazandırılmıyor. Anne, baba ve öğretmenler olarak önce bizim okumamız gerekiyor. Toplum olarak televizyonu, interneti, tabletleri bir süre kapatıp belli sürelerde kitap okumaya zaman ayırmamız gerekiyor çünkü çocuklara biz örnek oluyoruz.

Kitap listesi olmalı!

Kitap seçimi konusunda kontrollü olmak lazım, çocuklar için hem velilerin hem de öğretmenlerin bir kitap listesi olması gerekiyor. Çocuğun yeteneğine, ilgi alanlarına ve zekasına göre birtakım kitaplar önermek gerekiyor.

Evlerde kütüphane oluşturulmalı!

Tarih, bilim, felsefe, edebiyat gibi temel konularda ilgi alanlarına göre küçük yaşlardan itibaren kitap programı yapmak gerekiyor. Kitap seçimi bir program dahilinde ilgi alanları doğrultusunda ve yeteneğine göre olmalı. Ansiklopedi ve sözlük okuma alışkanlığı kazandırılmalı. Şimdi internetten ödev yapma gibi bir alışkanlık var, evlerde kütüphane oluşturulma alışkanlığı maalesef yok oluyor. Bir de kitapçıya gidip birlikte kitap seçme çok önemli. Ayın ya da haftanın belli günlerinde kitapçıya ya da kütüphaneye gidip kitap alma kitap seçme çocuğun hayatına renk katabilir’

Üsküdar Üniversitesi çocuk kitaplarına danışmanlık yapıyor

Çocuğa kitap sevgisini ‘okuyarak’ aşılayın 2Çocuk kitapları konusunda Üsküdar Üniversitesi’nin de çok önemli bir proje yürüttüğüne dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Ömer Osmanoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin çocuklara yönelik çıkardığı kitap ve oyunlara Üsküdar Üniversitesi’nin danışmanlık yaptığını söyledi.

Kültür A.Ş.’nin son yıllarda çocuk kitaplarına farklı bir önem vermeye başladığını belirten Osmanoğlu, ‘Daha profesyonel, kaliteli, pedagoji, psikolojik ve yayıncılık ilkelerine uygun kitaplar yayınlamaya karar verdi. Pedagojik, psikolojik ve bilimsel anlamda çocuk kitabı yayıncılığı istenen düzeyde değil. Bu kapsamda bir atılım içerisine girerek çocuk kitaplarına önem vermeye başladı. Bu kapsamda bilimsel verilere uygun olduğu, üniversitemiz bünyesinde psikoloji bölümünün bulunması, pedagoji eğitimlerinin verilmesi ve akademik birikiminden yararlanmak için Üsküdar Üniversitesi’ni tercih etti.’ dedi.

2 yılda 20 kitap ve oyun onaylandı

Üsküdar Üniversitesi’nin Kültür A.Ş. ile Ekim 2012’de imzalanan protokolle beraber pekçok çocuk kitabı için danışmanlık hizmeti verdiğini belirten Yrd.Doç. Dr. Osmanoğlu, bu konuda da şunları söyledi:

‘Bizim kriterlerimiz var. Çocukların bilişsel, ruhsal gelişimi açısından sorun teşkil etmeyen aksine onlara faydalı olan hususları gözettik. Kültür A.Ş. daha çok İstanbul’la ilgili kitaplar yayınlıyor, Efsaneler Serisi kapsamında 5 kitabı onayladık. Kitap geldi içeriğine baktık psikolojik ve pedagojik açıdan uygun olduğuna dair görüşlerimiz doğrultusunda kitapları revize ettiler. Çocuk oyunları serisi basıldı. Burada 5 kitap yer aldı ayrıca Emre karakterinin bulunduğu bir kitap serisi daha var. Bu seriyle de İstanbul’u neşeli ve eğlenceli bir şekilde tanıtmak amaçlanıyor. ‘Emre Miniatürk’ü geziyor’, ‘Emre Sultanahmet’i geziyor’ ve ‘Emre Panaroma Tarih Müzesi’ni geziyor’ isimli üç kitap çıktı.

İstanbul’la ilgili oyunlar da var

Ayrıca oyunlar da çıkarıldı. Bir tanesi İstanbul’un fethini anlatan bir bilgisayar oyunuydu, ayrıca aynı konuda kutu oyunu hazırlandı. Bunların ikisinde de danışmanlık hizmeti verdik. Her iki oyun çok büyük ilgi gördü. Ayrıca beş kitaptan oluşan ‘Gezme Tozma İstanbul’ isimli bir kiabın da onayını verdik. Bunların dışında 7-8 kitaba daha onay verdik, onlar da basılacak.

İki yılda 20 civarında kitap ve oyuna psikolojik ve pedagojik desteğimiz oldu. Dengeli, düzeyli, meraklı, nasıl bir şehirde ve dünyada yaşadığını bilen tarihini ve kültürel mirasını bilen çocukların yetiştirilmesini, onları pedagojik seviyelerine uygun kitaplarla bilgilendirilmesi için Kültür A.Ş.’ye destek veriyoruz. Çocukların duygusal ve bilişsel gelişimlerine bilimsel veriler ışığında katkı sağlamak amacıyla işbirliğinde bulunuyoruz.’