Üsküdar Üniversitesi'nde cübbe heyecanı…

Abone ol

google news logo
Giriş11 Nisan 2013
Güncelleme10 Nisan 2023

Üsküdar Üniversitesi’nde beyin dâhil çeşitli organlarda programlanmış hücre ölümü konusu ve farklı birçok konuda önemli çalışmalar yürüten Doç. Dr. Tunç Çatal, doçent ünvanı aldı. Çatal’a cübbesini düzenlenen törenle Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan giydirdi.

Üsküdar Üniversitesi'nde cübbe heyecanı…Üsküdar Üniversitesi’nde cübbe heyecanı vardı.

İrlanda Ulusal Üniversitesi (Galway) bünyesinde, Avrupa Birliği Marie Curie Araştırma programı kapsamında 2 yıl doktora üstü araştırmaları yapan, Üsküdar Üniversitesi’ne yardımcı doçent olarak katılan Doç. Dr. Tunç Çatal, doçent ünvanı aldı.

Çatal için Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonunda anlamlı bir tören düzenlendi. Törene Üsküdar Üniversitesi’nin akademik personelinin tamamı katıldı.

Üsküdar Üniversitesi’nde beyin dahil çeşitli organlarda programlanmış hücre ölümü konusunda çalışmalar yürüten Çatal’a cübbesini Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan giydirdi. Tarhan ve diğer akademik kadro Çatal’ı tebrik etti.

Doç. Dr. Tunç Çatal;

Amerika Birleşik Devletleri Oregon Devlet Üniversitesi’nde mikrobiyal yakıt hücreleri konusunda doktora çalışmalarını İTÜ ile ortak yaparak, Türkiye’de bu konudaki ilk çalışmaları İTÜ bünyesinde başlatmış ve Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji programını ilk doktora mezunu olarak tamamlamıştır.

İrlanda Ulusal Üniversitesi (Galway) bünyesinde, Avrupa Birliği Marie Curie Araştırma programı kapsamında 2 yıl aynı konuda doktora üstü araştırmalarını yaparak, Üsküdar Üniversitesi’ne yardımcı doçent olarak 2012 Mart ayında katılmış ve 2013 Mart ayında Doçent ünvanı almıştır.

Üsküdar Üniversitesi bünyesinde, beyin dahil çeşitli organlarda programlanmış hücre ölümü konusunda da çalışmaları halen devam etmekte olup, hali hazırda Almanya’da düzenlenen Uluslararası Biyoelektrokimya Kongresinde ve Rusya’da düzenlenecek olan Uluslararası FEBS kongresinde bildirileri bulunmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan “5. Dünya Hidrojen Teknolojileri Konvansiyonunda” Üsküdar Üniversitesi’ni oturum eş başkanı ve konuşmacı olarak temsil edecektir.

İngilizce ve Almanca bilen Doç. Dr. Tunç Çatal, Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakülte kurulu ve yönetim kurulu üyesi olup, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü (Türkçe ve İngilizce) Erasmus koordinatörlüğünü yürütmekte ve ayrıca İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde de ders vermektedir.

Halen TÜBİTAK odaklı uluslararası ikili işbirliğine yönelik projeler başlatmaya çalışmaktadır.